Americká spoločnosť Westinghouse Electric Company spolu s ôsmimi európskymi partnermi, medzi ktorých patrí aj slovenská spoločnosť VUJE, získala od Európskej únii dotáciu dva miliónov eur. Prostriedky majú slúžiť na diverzifikáciu dodávok paliva pre reaktory ruského typu VVER.
Slovenské atómové elektrárne budú možno už onedlho vyrábať elektrinu aj vďaka inému ako ruskému jadrovému palivu. Americká spoločnosť Westinghouse Electric Company spolu s ôsmimi európskymi partnermi, medzi ktorých patrí aj slovenská spoločnosť VUJE, totiž získala od Európskej únie dotáciu dva milióny eur. Prostriedky majú slúžiť na diverzifikáciu dodávok paliva pre reaktory ruského typu VVER.
Diverzifikácia jadrového paliva
„Rozhodnutie EÚ podporiť tento projekt vnímam ako zásadný. Je dôkazom toho, že EÚ to myslí s opatreniami na zvýšenie energetickej bezpečnosti prostredníctvom diverzifikácie zdrojov jadrového paliva naozaj vážne. Dnes sa všetky ruské reaktory v EÚ musia spoliehať na jadrové palivo z Ruska. Projekt pomôže posilniť dodávky z Európy,“ uviedol prezident Westinghouse pre Európu, Blízky východ a Afriku Yves Brachet. Dotácie prichádzajú z výskumného a vzdelávacieho programu Euratomu, ktorý je súčasťou výskumného a inovačného programu EÚ Horizon 2020. Projekt nazvaný ESSANUF sa zameriava na licencovanie alternatívneho paliva pre tlakovodné reaktory ruského typu prevádzkované v EÚ.
Nová zmluva na dodávku obohateného uránu
Slovenské elektrárne, ktoré na Slovensku prevádzkujú jadrové bloky, podpísali vlani v jeseni zmluvu s alternatívnym dodávateľom jadrového paliva. „S cieľom diverzifikovať dodávky paliva sme uzatvorili zmluvu o dodávke obohateného uránu pre prevádzkované elektrárne s alternatívnym dodávateľom, účinnú od roku 2015,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová. Elektrárne zatiaľ nechceli konkretizovať, s akou spoločnosťou zmluvu podpísali. Podľa informácií portálu vEnergetike.sk by malo ísť o francúzsku spoločnosť Areva.
Jediným dodávateľom ruský TVEL
Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a dva v Mochovciach, majú aktuálne podpísanú zmluvu o dodávkach jadrového paliva s firmou TVEL. Tú podpísali ešte v roku 2008. Platnosť nadobudla v roku 2011. Ruská tlačová agentúra Ria Novosti vtedy informovala, že išlo o kontrakt v hodnote 500 miliónov eur. Spoločnosti pri podpise zmluvy podpísali aj dohodu, ktorá hovorí o podmienkach spolupráce aj po roku 2015, pričom dohoda predpokladá, že TVEL bude vyrábať a dodávať palivo pre súčasné a plánované reaktory na Slovensku.
Päť štátov s ruskými reaktormi
V krajinách únie je v súčasnosti v prevádzke 131 jadrových elektrární. Viac ako 60 % z nich je založených na technológii Westinghouse. Päť členských krajín, Bulharsko, Česká republika, Fínsko, Maďarsko a Slovensko, prevádzkuje ruské reaktory, štyri typu VVER-1000 a štrnásť VVER-440.