Ministerstvo životného prostredia (MŽP) neplánuje na európskej pôde otvárať myšlienku dočasného pozastavenia obchodovania s emisnými kvótami. Dočasné pozastavenie Európskeho systému obchodovania s emisnými kvótami (EU ETS) totiž nepovažuje za správne riešenie situácie v oblasti cien energií.
„Takýto krok by bol možný, iba ak by sa na ňom zhodli všetky členské krajiny EÚ. Systém obchodovania s emisnými kvótami patrí k najefektívnejším nástrojom na znižovanie emisií skleníkových plynov. Jeho prípadné pozastavenie by z krátkodobého ani dlhodobého hľadiska neprinieslo želaný efekt v podobe zníženia cien energií, keďže cena emisných kvót sa na výslednej cene energií podieľa len čiastočne,“ uviedlo pre agentúru SITA tlačové oddelenie rezortu životného prostredia.
Sulíkovo ministerstvo má iný názor
Rozdielny názor má Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením ministra Richarda Sulíka. Ten vidí ako jednu z možností pre zníženie cien elektriny v aktuálnej situácii dočasné zrušenie obchodovania s emisnými povolenkami.
Minister Sulík navrhol kolegom v Bruseli zrušiť emisné povolenky, ceny by tak vedeli výrazne klesnúť
„Ministerstvo hospodárstva však nemá kompetenciu konať, nakoľko rezortne otázka emisných povoleniek spadá do pôsobnosti ministerstva životného prostredia,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva hospodárstva Mária Pavlusík.
Sú aj lepšie a trvalejšie riešenia
MŽP sa podľa vlastných slov zúčastňuje diskusií o zavedení automatického stabilizačného mechanizmu proti výkyvom v cenách emisných kvót. To by malo byť to správne riešenie, ktoré by mohlo získať celoeurópsku podporu.
Najlepším a trvalým riešením je podľa ministerstva znižovanie spotreby fosílnych palív, čo dosiahneme zvyšovaním energetickej efektivity rodinných domov a verejných budov, podporou obnoviteľných zdrojov energie či dekarbonizáciou priemyslu a podporou úspor energií pri výrobe, ktoré nám pomôžu zvládnuť klimatickú krízu.
Sulíkov nápad zrušiť emisné povolenky je ekonomický, ekologický a sociálny blud. Nepomôže nikomu okrem najväčších znečisťovateľov planéty
„Programy smerujúce k realizácii týchto opatrení budú na Slovensku v miliardových sumách financované aj práve z príjmov z obchodovania s emisnými kvótami, čo by bolo v prípade pozastavenia systému EU ETS zásadne ohrozené,“ upozorňuje slovenské ministerstvo životného prostredia, podľa ktorého pozastavenie systému EU ETS by taktiež viedlo k zníženiu financovania opatrení na zlepšenie životného prostredia z Environmentálneho fondu.
„MŽP však podporuje opatrenia na zvládnutie súčasných vysokých cien energií, a aj preto navrhlo novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá by zabezpečila vyššie investície do environmentálnych opatrení,“ uzavrelo ministerstvo.