Slovenské firmy majú za sebou jeden kľúčový termín. Do konca minulého roka mali mať všetky, ktorých sa to týka, zrealizované energetický audit. Audit sa vo všeobecnosti nespája s niečím príjemným, je to jednoducho povinnosť, ktorú si musí spoločnosť splniť zo zákona. V spolupráci so ZSE však tento záväzok môže posunúť firmu dopredu, znížiť jej náklady a lepšie obstáť v konkurencii.
Skúsenosť s prácou energetických audítorov ZSE má aj popredný slovenský výrobca stavebného materiálu Wienerberger. „Dostali sme viac ponúk na vyhotovenie auditu, ale vybrali sme si ponuku od ZSE, pretože bola najvýhodnejšia,“ hovorí riaditeľ závodu Milan Drienovský a zároveň dopĺňa: „Audítori prechádzali všetky budovy, výrobu, používané spotrebiče, ako aj systém osvetlenia. Audit len potvrdil, že riešenia, ktoré sme v minulosti aplikovali – zateplenie, výmena okien, spotrebičov alebo osvetlenia – boli správne.“
Dnes sa riaditeľ závodu zlatomoravskej tehelne obzerá za realizovaným auditom s uvoľnením a s úsmevom. „Audítori chceli možno až príliš údajov, rôzne dokumentácie, výkresy z archívu. Audit trval viac ako dva mesiace a pracovali na ňom osobne traja audítori, prebiehala živá e-mailová a telefonická komunikácia. Výpočty audítorov ZSE boli reálne a sedeli s číslami, ktoré sme vo firme evidovali,“ dodáva Milan Drienovský.
Ďalšie kroky
Termínom 31. december 2013 však firmy nemôžu považovať túto tému za uzavretú záležitosť. Kvalitne spracovaný energetický audit v sebe totiž obsahuje návrh opatrení, ako zefektívniť energetickú náročnosť firmy. „Vďaka energetickému auditu sa dá dospieť k mnohým riešeniam, ktorými sa dá ušetriť. V spoločnosti Wienerberger sme auditovali budovy, výrobu, spotrebiče aj osvetlenie. Na záver sme konštatovali, že väčšinu vecí už mali dopredu vyriešenú. Zlepšenia, ktoré boli v audite navrhnuté, sa postupne riešia s ohľadom na ekonomickú návratnosť,“ konštatuje Nikoleta Krecháčová, vedúca úseku korporátneho predaja ZSE.
Nie každá spoločnosť však vyjde z auditu takto pozitívne. ZSE má skúsenosť aj so spoločnosťami, u ktorých audit identifikoval množstvo rezerv a príležitostí na úspory. „Výška úspor závisí od individuálnych podmienok. Napríklad aktuálny stav budov, použité technológie a podobne. Vyššie úspory môžu dosiahnuť najmä staršie budovy a technológie, ktoré sú menej efektívne,“ vysvetľuje vedúca úseku korporátneho predaja ZSE. Konkrétna úspora spotreby energie a v konečnom dôsledku aj vo výdavkoch na energie závisí od ochoty investovať do auditom navrhnutých opatrení. „Samotný audit opisuje len oblasti, kde je možné dosiahnuť úsporu. Ich realizácia je už na majiteľovi spoločnosti alebo jeho manažmente,“ dopĺňa Nikoleta Krecháčová.
Energetický audit má zmysel
Realizácia navrhovaných opatrení prispieva nielen k znižovaniu nákladov na energiu a prevádzkových nákladov, ale aj k predĺženiu životnosti a funkčnosti výrobných technológií, budov a ich technických zariadení. Zároveň prispieva k zlepšeniu pracovných podmienok a k zvýšeniu konkurencieschopnosti podnikateľského subjektu.
Hoci si mnohé spoločnosti možno vydýchli, keď sa im podarilo dodržať zákonom požadovaný termín na realizáciu energetického auditu do konca roka 2013 a jeho výsledky odložili k ostatnej firemnej dokumentácii, nemali by sa uspokojiť s tým, že je všetko vybavené. Podobne ako pri autách a STK, zákon o energetickej efektívnosti číslo 476 z roka 2008 totiž hovorí, že energetický audit musia firmy zopakovať každých päť rokov. Aj preto má zmysel, aby sa firma obrátila s otázkami na realizáciu energetického auditu u dôveryhodnej spoločnosti, akou je ZSE. Práve u takéhoto dodávateľa je istota, že zákonná povinnosť má efekt pre budúcnosť. Záujemcovia si môžu audit objednať buď prostredníctvom svojho Key Account Managera, alebo Account Managera na ktoromkoľvek Kontaktnom mieste alebo telefonicky cez Zákaznícku linku 0850 111 555.
Kedy realizovať energetický audit
Nová spoločnosť, ktorej povinnosť vykonať audit určuje zákon – Prvý audit do piatich rokov od uvedenia prevádzky
Opakovaný audit – Do piatich rokov od predchádzajúceho auditu