Európska únia, ako aj jednotlivé členské vlády by v súvislosti s energetickou krízou mali začať urýchlene zavádzať systémové opatrenia na posilnenie konkurencieschopnosti priemyslu. Vyzývajú ich na to európski, ale aj slovenskí zamestnávatelia. Podniky podľa nich najviac doplácajú práve na laxný prístup a nečinnosť tvorcov politík.
Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) upozorňuje, že je najvyšší čas vypísať výzvu na kompenzácie vysokých cien energií za rok 2022. Taktiež upozorňuje, že sa v parlamente kopia „škodlivé“ návrhy zákonov s negatívnymi dopadmi na domácich podnikateľov.
Situácia je vážna
Najväčším problémom podnikov sú dnes vysoké ceny energií v kombinácii s hromadiacimi sa predpismi na úhradu za elektrinu a plyn. Situácia je podľa zamestnávateľov vážna, rastie počet bankrotov a znižuje sa objem investícií.
Viac o téme: Energetická kríza
Problém spočíva predovšetkým v tom, že podniky v Európe platia za energie výrazne viac ako ich konkurenti z tretích krajín. Situáciu navyše komplikuje aj miera daňového zaťaženia.
O kompenzácie vysokých cien energií je veľký záujem, ministerstvo hospodárstva eviduje žiadosti v hodnote miliónov eur
„Takýto stav, bez adekvátneho zásahu zo strany národných vlád, je pre tisíce podnikov likvidačná. Ignorovanie otázky regulačného zaťaženia ešte viac vytláča spoločnosti a investície z kontinentu a poškodzuje Európu ako miesto podnikania,“ uviedol prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.
Škodlivých návrhov pribúda
Len v tomto roku plánuje Európska komisia predložiť viac ako štyridsať nových politických iniciatív, z ktorých mnohé budú mať zásadný vplyv na podnikateľské prostredie. Škodlivých návrhov podľa zamestnávateľov pribúda, pričom sa európska legislatíva následne prenáša aj do členských krajín.
Eurokomisia navrhla reformu na trhu s elektrinou, cieľom je urýchliť využívanie obnoviteľných zdrojov energie
Prezident RÚZ však konštatuje, že so škodlivou legislatívou na úkor podnikateľského prostredia sa v poslednej dobe „roztrhlo vrece“ aj na Slovensku.
„Na aktuálnej schôdzi parlamentu by mali poslanci hlasovať o takmer stošesťdesiatich návrhoch zákonov, identifikovali sme, že takmer polovica z nich bude mať negatívne dopady na domáce podniky, čo považujeme za neprijateľné,“ zdôraznil.