Vláda sa dohodla na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá sa má dohodnúť ako riešiť energetickú chudobu na Slovensku.
Stále nie je jasné, ako bude štát riešiť energetickú chudobu na Slovensku. Vládny kabinet sa v stredu na svojom rokovaní na konkrétnostiach nedohodol. Ministri sa akurát dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá má priniesť konkrétne riešenia, ako s energetickou chudobou bojovať. „Vytvorí sa pracovná komisia za účasti ministra práce, ministra hospodárstva a ministra financií. Úlohou týchto ministrov bude pripraviť legislatívu, ktorá bude riešiť otázku energetickej chudoby,“ povedal po rokovaní vlády minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.
Zmenil názor?
Kedy by sme sa mohli dozvedieť, ako bude vyzerať boj s energetickou chudobou minister Richter nevedel povedať. „Kedy, odkedy a ako, to je vec, ako sa stretneme a pripravíme veci, ktoré s tým súvisia,“ dodal Richter, ktorý by dnes riešil energetickú chudobu cez sociálnu dávku a nie cez špeciálny taríf. Od marca, kedy bol za zavedenie špeciálnej tarify, tak zmenil názor. „Konkrétnosti však budú jasné až po stretnutí pracovnej komisie,“ konštatoval Richter.
Strohý minister hospodárstva
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský sa k celej záležitosti príliš nevyjadril. V otázke riešenia energetickej chudoby sa spolieha najmä na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), ktorý navrhol koncepciu boja proti nej. „Energetická chudoba je termín, ktorý sme uplatnili pri implementácii tretieho energetického balíčka do našich zákonov. Regulačný úrad má teraz stanoviť podmienky ako sa bude energetická chudoba riešiť. Sú rôzne možnosti,“ povedal Malatinský.
Netrpezliví dodávatelia
Konkrétne kroky riešenia energetickej chudoby netrpezlivo očakávajú aj dodávatelia energií. Hrozí im totiž, že budú musieť v rámci boja s energetickou chudobou zaviesť špeciálne tarify pre sociálne slabších, čím by de facto dotovali ceny energií. Dodávatelia energií sú presvedčení, že energetickú chudobu by mal riešiť štát cez svoju sociálnu politiku. Regulačný úrad však zastával, respektíve stále zastáva názor, že ochrana spotrebiteľov pred energetickou chudobou by mala byť postavená na previazaní sociálnej a energetickej politiky. Manažér z firmy Knauf Insulation Peter Robl hovorí, že štát by sa mal zamerať na podporu opatrení na znižovanie spotreby. „Zavedenie sociálnych taríf za energie nie je koncepčným a systémovým riešením, pretože nerieši podstatu problému, ale iba zmierňuje dopady. Cena je len jedným z faktorov, ktorý určuje celkové náklady domácnosti na energie. Tým druhým a z pohľadu dopadu na rozpočty domácností zásadnejším, je výška spotreby,“ uviedol Robl.
V byte má byť teplo
Energetická chudoba znamená ťažkosť alebo neschopnosť udržať v príbytku vhodné teplotné podmienky, ako aj ťažkosť alebo neschopnosť mať k dispozícii za primeranú cenu iné základné energetické služby. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za príjemnú teplotu v obývacej izbe považuje 21 °C a v ostatných miestnostiach 18 °C. Doteraz neexistuje v rámci Európskej únie jednotná metodika, ako merať energetickú chudobu. Prevažuje však názor, že ide o stav, kedy náklady domácností na energie tvoria významný podiel disponibilného príjmu.