Západoslovenská distribučná (ZSD) v utorok oficiálne otvorila novú Elektrickú stanicu (ES) Mierovo v okrese Dunajská Streda. Do jej výstavby a súvisiacich elektrických vedení investovala viac ako 20 miliónov eur, pričom 35 percent tvorili eurofondy z Nástroja na prepájanie Európy (CEF).
Nová ES s prvkami smart technológií prispeje k integrácii výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov do distribučnej sústavy a zjednoduší tiež pripájanie nových odberateľov. Lokalitu Mierovo vybrali najmä vďaka polohe medzi dvojicou existujúcich 110/22 kV elektrických staníc ZSD v Podunajských Biskupiciach a Dunajskej Strede.
Dôležitosť budovania podobných projektov
„Región západného Slovenska a Bratislavy sa rozvíja a my na tento rozvoj reagujeme. Vnímame aj rastúce požiadavky súvisiace s elektromobilitou a potrebou rozširovania nabíjacej infraštruktúry,“ uviedol predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ ZSD Radoslav Haluška.
Slovensko má nový zdroj zelenej energie, SPP spustil prevádzku fotovoltickej elektrárne v Michalovciach
Elektrina podľa neho bude hrať v budúcnosti mimoriadne dôležitú úlohu a práve infraštruktúra a budovanie podobných projektov sú v tomto kontexte kľúčové. Ide o druhú elektrickú stanicu spolufinancovanú z eurofondov, v relatívne krátkom čase, pričom prvou bola elektrická stanica Borský Svätý Jur.
„Veľmi intenzívne pracujeme na tom, aby sme v krátkom čase sme uviedli aj výstavbu mimoriadne dôležitej stanice Vajnory,“ doplnil Haluška.
Podpora rozvoja regiónu
Podľa štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR Kamila Šaška ide o dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu, ktorý podporí rozvoj regiónu, ale aj celého Slovenka.
„Pokiaľ ide o výrobu elektrickej energie, sme na špici v európskom, ale aj globálnom kontexte. To kde s musíme na Slovenku aj v EÚ sústrediť je veľký modernizačný investičný dlh v distribučných a prenosových sieťach, ktorý sa počíta rádovo v stovkách miliárd eur,“ zdôraznil štátny tajomník.
Modernizácia prenosových sietí
Podľa neho je kľúčové, aby sme investovali do modernizácie prenosových sietí, ale aj to, aby boli tieto siete vzájomné prepojené. Význam ES Mierovo je podľa neho najmä v tom, že uľahčí pripájanie fotovoltických zdrojov.
SPP chce podporiť získavanie energie z obnoviteľných zdrojov, na Slovensku plánuje vybudovať päť veterných parkov (video+foto)
Zároveň tiež zabezpečí, že v celkom regióne Žitného ostrova a aj v rámci cezhraničnej spolupráce s Maďarskom bude toto prostredie atraktívnejšie v rámci prísunu podnikateľských príležitostí, ale aj pre domácnosti.
Zníženie dopadov prípadných porúch
Spustením ES Mierovo do prevádzky sa zníži zaťaženie oboch susedných staníc a vylepšia sa napäťové pomery v distribučnej sústave 22 kV v tejto oblasti. V budúcnosti do stanice zaústia 13 vedení napäťovej úrovne 22 kV.
Úpravy siete umožnia znížiť dopady prípadných porúch a tiež počet zasiahnutých odberných miest. Novovzniknuté vedenia budú vo významnej miere inštalovať ako podzemné, čo je pozitívom z pohľadu ich budúcej spoľahlivosti ako aj vo vzťahu k životnému prostrediu.
Nový typ rozvodne
ES Mierovo bude slúžiť ako transformačná stanica 110/22 kV pre potreby ZSD. Je navrhnutá ako nový typ rozvodne, ktorá sa dá perspektívne rozšíriť. Bude možné do nej pripojiť tiež odber/zdroj väčšieho výkonu (20 MVA a viac).
Stredoslovenská distribučná zrekonštruuje transformovňu v Martine, mestu prinesie stabilnejšiu dodávku elektriny (foto)
Do sústavy je pripojená z existujúceho vzdušného vedenia napäťovej úrovne 110 kV, ktoré sa nachádza v blízkosti areálu. Stanica je vybavená riadiacim a informačným systémom, ktorý umožňuje diaľkovú obsluhu bez potreby sústavnej prítomnosti zamestnancov.
Projekt Danube InGrid
Elektrická stanica je vybudovaná v rámci Smart Grids projektu Danube InGrid. Primárnym zámerom projektu Danube InGrid je vybudovanie inteligentnej siete v regióne strednej a východnej Európy.
Vďaka projektu Danube InGrid dochádza k modernizácii a rozvoju energetickej infraštruktúry na území juhozápadného Slovenska a severozápadného Maďarska, ako aj posilneniu medzinárodnej spolupráce a výmeny dát.
Investičný rámec Danube InGrid za ZSD predstavuje 106,5 milióna eur za celú dobu implementácie, z čoho 35 percent je výška predpokladaného spolufinancovania z Nástroja na prepájanie Európy (CEF = Connecting Europe Energy). Celkový objem nákladov projektu za všetky zapojené spoločnosti predstavuje 291 miliónov eur.