Elektráreň pri Badíne za štyri roky od svojho vzniku vyprodukovala už takmer 240 tisíc megawatthodín elektriny. Výroba funguje ekologicky nezávadným procesom, keď biologicky rozložiteľné odpady a biomasu z okolia aeróbnym fermentovaním mení na certifikované biopalivo. Práve z neho potom vyprodukuje elektrickú energiu.
Išli nad rámec zákona
Elektráreň pozostáva z kompostárne a elektrárne. Je vybudovaná z najnovších dostupných technológií na špičkovej európskej úrovni. Unikátnosť projektu v Badíne spočíva v zhodnocovaní biologicky rozložiteľných odpadov a biomasy v kompostárni riadenou aeróbnou fermentáciou. Z technického hľadiska projekt energetického zdroja hodnotia manažéri ako maximálne úspešný, keďže ide o jeden z príkladov, ako efektívne môžu fungovať elektrárne pôsobiace na báze obnoviteľných zdrojov energie.
Už bez sťažností
V minulosti zaznamenala elektráreň pri Badíne viaceré sťažnosti zo strany obyvateľov okolitých obcí. Manažment elektrárne následne prijal viaceré opatrenia nad rámec zákona. V elektrárni nainštalovali medzi komín a ventilátor v energobloku tlmič hluku a postavili protihlukové steny na akustické i vizuálne oddelenie projektu od okolitých obcí. Nad rámec zákonom stanovených opatrení sa investovalo do riešení na elimináciu zápachu, ktoré nadväzujú na predchádzajúce riešenia na zmiernenie emisií hluku na bezprostredné okolie elektrárne. „Výsledkom je, že drvivá väčšina obyvateľov už voči prevádzke nemá žiadne výhrady,“ informoval manažment elektrárne.
Bude ich pribúdať?
Čo sa týka budúcnosti ďalších podobných projektov na Slovensku, výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov je podľa manažmentu trend, ktorý sa zavádza v celej Európskej únii. Poukazujú pritom na fakt, že obnoviteľné zdroje energie sú ekologické a sú šetrné k životnému prostrediu. Vzhľadom na túto skutočnosť sú presvedčení, že podobných projektov bude pribúdať.