Domové kotolne znečisťujú ovzdušie, musia za to platiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kotolňa domová teplo
osbd.sk

Mesto Prešov malo podľa prokuratúry právomoc zaviesť poplatok pre domové kotolne za znečisťovanie ovzdušia. Poplatok v priemere 34 eur za rok sa nepáči spoločenstvám vlastníkov bytov. Na prokuratúre však nepochodili.

Mesto Prešov vyhralo spor so spoločenstvami vlastníkov bytov vo veci poplatkov za znečisťovanie ovzdušia takzvanými domovými kotolňami. Spoločenstvám vlastníkom bytov sa nepáčil poplatok v priemernej výške 34 eur za rok za malý zdroj tepla. Preto sa obrátili na prokurátora. Ten však konštatoval, že všeobecné záväzné nariadenie mesta Prešov je v súlade so zákonom. Rozhodnutie o zavedení a výške poplatku za znečisťovanie, pre zdroje tepla do 300 kilowattov inštalovaného výkonu, je totiž v zmysle platnej legislatívy na obciach a mestách.

Teplári kroky prokuratúry vítajú. „Oceňujeme, že sa konečne objavujú mestá, ktoré sa neboja spraviť nepopulárne rozhodnutia v prospech ich obyvateľov,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný. Podľa viacerých štúdií je produkcia znečisťujúcich látok domových kotolní v porovnaní so zdrojmi centrálneho zásobovania teplo (CZT) vyššia.

Veľkí výrobcovia tepla veria, že aj ďalšie mestá začnú postupne prehodnocovať svoju environmentálnu politiku v tejto oblasti. „Malé zdroje nepodliehajú, v porovnaní s veľkými, prakticky žiadnej regulácii a ani nemusia spĺňať tak prísne podmienky, ako veľké zdroje,” konštatoval Obšivaný s tým, že obyvatelia miest veľakrát ani netušia, že lokálne kotolne majú negatívnejší vplyv na ich zdravie ako veľké teplárne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SZVT Slovenský zväz výrobcov tepla