Domácnosti si nateraz môžu vydýchnuť. S príchodom nového roka ich nečakalo nemilé prekvapenie v podobe nárastu cien energií.
Vláda dodržala sľub a zastropovala tohtoročné ceny elektriny a plynu pre domácnosti na minuloročnej úrovni. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pre portál SITA Energetika potvrdil, že na základe štátnych opatrení pri dodávke elektriny a dodávke plynu pre domácnosti, zostali ceny na rok 2024 rovnaké ako v roku 2023.
„Rovnakú cenu za dodávku plynu v roku 2024 ako v roku 2023 majú aj vybrané skupiny zraniteľných odberateľov plynu,“ dodal hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Malí podnikatelia si polepšia
Istým odberateľom dokonca ceny elektriny alebo plynu klesnú. Ide o malé podniky, ktorým klesnú ceny za dodávku elektriny a plynu aj o desiatky percent.
Elektrina mierne zdražela, trhové ceny plynu sa vyvíjali podobne
„Takzvané ‚malé podniky‘ majú ceny za dodávku elektriny alebo plynu na rok 2024 určené cenovými rozhodnutiami úradu, ktoré sú nižšie o desiatky percent ako v cenových rozhodnutiach úradu pre rok 2023 a sú nižšie aj ako vládou určené cenové stropy v uplynulom roku,“ zdôraznil Igaz.
Teplo zlacnelo
Určité prekvapenie čaká odberateľov v prípade cien tepla. Cena tepla určená regulačným úradom k 1. januáru tohto roka klesla v priemere oproti minuloročnej cene pre domácnosti o približne 14 % a pre ostatných odberateľov o zhruba 16 %.
„Poznamenávame, že vzhľadom na pretrvávajúce vysoké ceny energií vydala vláda SR aj pre rok 2024 nariadenie, ktorým ustanovila maximálnu cenu za regulovanú dodávku tepla pre rok 2024 pre domácnosti, zariadenia sociálnych služieb, prevádzky zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a študentské domovy vo výške limitu nárastu ceny tepla, ktorá v roku 2024 nemôže vzrásť v porovnaní s cenou naposledy schválenou úradom pre rok 2022 o viac ako o 20 eur na megawatthodinu, pričom jej maximálna výška nemôže presiahnuť 199 eur na megawatthodinu s DPH,“ dodal Igaz.
Rozdiel medzi maximálnymi cenami určenými úradom a limitovanými cenami predmetným nariadením vlády SR bude hradený zo štátneho rozpočtu.
Voda niekde zdražela
V niektorých kútoch Slovenska však musia počítať s nárastom cien za vodné a stočné. Od prvého dňa nového roka sa zvýšili ceny v štyroch vodárenských spoločnostiach. Na Slovensku pritom pôsobí celkovo 14 veľkých vodárenských spoločností. Jedna vodárenská firma menila iba cenu odpadovej vody a tri menili cenu pitnej aj odpadovej vody.
Oravská vodárenská spoločnosť zvýšila ceny odpadovej vody o 6,55 %. Dopad na priemernú trojčlennú rodinu so spotrebou vody 34 metrov kubických na osobu za rok predstavuje zvýšenie nákladov o 13,08 eura za rok s DPH.
Vodárenská spoločnosť Ružomberok zvýšila cenu pitnej vody, a to o 24,49 % a cenu za odpadovú vodu o 1,71 %. Dopad na priemernú trojčlennú rodinu so spotrebou vody 34 metrov kubických na osobu za rok je zvýšenie ročných nákladov o 26,24 eura s DPH.
Trenčianske vodárne a kanalizácie zvýšili cenu za pitnú vodu o 14,04 % a za odpadovú vodu o 11,10 %. Priemerná trojčlenná rodina so spotrebou vody 34 metrov kubických na osobu za rok si tak v tomto roku priplatí za vodné a stočné 40,51 eura s DPH.
Ceny za vodné a stočné zvýšili aj Severoslovenské vodárne a kanalizácie. Pitná voda u nich zdražela o 4,18 %, odpadová voda o 4,42 %. Trojčlenná domácnosť si tak u tejto vodárenskej spoločnosti v tomto roku priplatí zhruba 12,95 eura s DPH.