Za desať rokov klesla spotreba energií v slovenských domácnostiach o 27 percent.
Domácnosti najviac prispeli k znižovaniu spotreby energií. Za desať rokov klesla ich spotreba o 27 percent. Kým v roku 2004 spotrebovali slovenské domácnosti necelých 112 tisíc terajoulov energií, v roku 2014 to už bolo len niečo vyše 81 tisíc terajoulov. Slovensku sa však stále nedarí dosiahnuť pokles spotreby energií v oblasti dopravy. Tá počas sledovaných rokov naopak stúpla o 41 % na 91 tisíc terajoulov. „Najväčší podiel na spotrebe energie však naďalej patrí priemyslu (zhruba 135 tisíc terajoulov), ktorý tvorí zhruba tretinu z celkovej konečnej energetickej spotreby Slovenska,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR vo svojej správe o pokroku pri dosahovaní národných cieľov energetickej efektívnosti.
Slovenské domácnosti
Podľa ministerstva slovenské domácností vykazujú najväčší pokles absolútnej hodnoty spotreby energie v porovnaní s ostatnými sektormi národného hospodárstva. Potvrdila to najmä dosiahnutá spotreba energií v rokoch 2003 až 2007. „Po tomto období výrazného poklesu spotreba energie znovu mierne rastie a v posledných rokoch spotreba zaznamenala malé výkyvy smerom nahor i nadol s mierne klesajúcim trendom,“ dodal rezort hospodárstva. Medzi rokmi 2013 a 2014 spotreba energie v domácnostiach výrazne poklesla, a to až o 9,1 %.
Nešťastná doprava
Sektor dopravy bol jediným sektorom národného hospodárstva, v ktorom rástla spotreba energie. Spotreba energie najvýraznejšie rástla v rokoch 2005 až 2010, pričom následne úroveň spotreby energie kulminovala. V roku 2014 bola na úrovni zhruba 91 tisíc terajoulov, čo oproti roku 2013 znamená iba mierny 0,4-percentný pokles. „Medzi hlavné faktory dlhodobého nárastu spotreby energie v doprave patria stále rastúci počet evidovaných motorových vozidiel, a s tým súvisiaci zvyšujúci sa počet prepravených osôb individuálnou automobilovou dopravou, ako aj nárast výkonov cestnej nákladnej dopravy presunom prepravy tovarov z energetický menej náročných dopravných módov na cestnú dopravu,“ myslí si ministerstvo.
Najväčší žrút
Najväčším spotrebiteľom energií zostáva priemysel. Spotreba energie v priemysle sa postupne znižovala od roku 2004 až do roku 2007. Po roku 2008 došlo k výraznému zníženiu spotreby energie, pričom odvtedy sa jej úroveň výrazne nezvýšila. Konečná energetická spotreba v priemysle bola v roku 2014 na úrovni 135 tisíc terajoulov, čo predstavuje 36,7 % celkovej konečnej energetickej spotreby Slovenska. Medziročne vykázal sektor priemyslu v roku 2014 nárast spotreby energie o 4 %.
Zmeny pri obchode a služieb
Spotreba energie v sektore obchodu a služieb v období 2004 až 2014 kolíše, pričom priemerná ročná spotreba energie je 74 tisíc terajoulov. Najvýraznejšie poklesy spotreby energií v tomto odvetví boli v rokoch 2006 a 2011. V roku 2014 spotreba energie zaznamenala výrazný pokles vo výške zhruba 24 % oproti predchádzajúcemu roku. „Túto odchýlku možno vysvetliť rozdeľovaním a spájaním podnikov, zmenou ich zaradenia do odvetví a z toho vyplývajúcimi zmenami v tom, kde je v bilancii zaradená ich spotreba, ako aj spôsobom výpočtu, ktorý štatistický úrad používa pre túto položku,“ spresnil rezort hospodárstva.
Stabilné pôdohospodárstvo
Spotreba energie v pôdohospodárstve podľa ministerstva nevykazuje také výrazné výkyvy ako v iných sektoroch. „Napriek tomu v strednodobom horizonte zaznamenal tento sektor zníženie spotreby energie o 17 %. V minulom roku však sektor zaznamenal medziročný nárast o 4,8 %,“ dodalo ministerstvo.
Úspora v minulom roku
Rezort hospodárstva predbežne vyhodnotil úsporu energií aj za minulý rok. Podľa neaktualizovaných údajov dosiahli úspory energie u koncových odberateľov výšku 1 150 gigawatthodín, čo predstavuje zhruba 37-percentný nárast úspor energie voči predchádzajúcemu roku. „Táto výška bude ešte aktualizovaná po spracovaní údajov, ktoré neboli vzhľadom na termín predkladania ročnej správy vyhodnotené,“ upozorňuje ministerstvo. Najviac energií sa malo v minulom roku ušetriť vďaka znižovaniu energetickej náročnosti v budovách a v priemysle.
Plány do do budúcna
V rokoch 2016 až 2020 by sa malo podľa ministerstva ročne ušetriť minimálne zhruba tisíc gigawatthodín energií. „Na splnenie tohto cieľa pre tento rok 2016 bude mať najväčší vplyv posun a kvalita implementácie opatrení, ktoré budú realizované prostredníctvom podpory európskych štrukturálnych a investičných fondov, najmä prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia a Integrovaného regionálneho operačného programu,“ konštatoval rezort hospodárstva.