Energetici zaznamenávajú v súčasnosti chaotické pohyby na komoditnom trhu. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci tímu pre obchodovanie s elektrinou a plynom spoločnosti Stredoslovenská energetika Marián Rosinec, z pohľadu obchodníka s energiami začínajú byť niektoré skoky medzi dňami v určitých komoditách nepredvídateľné. Predovšetkým ide o emisné povolenky a s tým spojenú cenu elektriny.
„Od minulého týždňa môžeme pri otváraní obchodovania pozorovať skoky voči predchádzajúcej zatváracej cene. Napríklad v piatok pri emisiách trh zatváral pri cene 16,17 eura za tonu a v pondelok ráno sa otvoril s cenou o 15,21 eura za tonu, čo je skok o takmer jedno euro,“ dodal Rosinec s tým, že podobne sa to dialo s ropou s následným dopadom na cenu elektriny.
Nalievanie peňazí do ekonomík
Uvedené dianie na komoditných trhoch tiež neakceptuje technické úrovne, čo je v súčasnej situácii pochopiteľné. „Sú za tým správy o nalievaní peňazí do ekonomík, zatváranie hraníc súvisiace so šírením koronavírusu. Ale tiež správy o ďalšom šírení vírusu, na ktoré ropa a akciové trhy reagujú ako prvé,“ vysvetlil Rosinec.
V súčasnosti trh s elektrinou pokračuje v rastovej fáze. Cena elektriny sa v utorok otočila a oproti pondelku narástla vyššie o viac ako jedno euro. Nemecko dnes obchoduje pod úrovňou 36 eur za megawatthodinu a slovenský ekvivalent je momentálne pri 43 eur za megawatthodinu. „Je tu viditeľné zníženie spreadu (cenový rozdiel medzi trhmi). Toto zníženie sa môže vnímať ako príležitosť pre obchodníkov predať svoje dlhé pozície so stále ešte výhodnou cenou oproti ostatným trhom smerom na západ. Zníženie spreadu poukazuje na to, že tento vysoký rozdiel v predchádzajúcom období nebol úplne opodstatnený,“ upozornil Rosinec.
Uhlie API2 ročný kontrakt sa dnes obchoduje nad 58 amerických dolárov, čo je takisto od začiatku týždňa nárast o viac ako tri doláre. Primárna aukcia na burze EEX s emisnými povolenkami v utorok skončila s cenou 16,25 eura za tonu, pričom v pondelok to ešte bolo s cenou 14,60 eura za tonu.
Vývoj na trhoch ťažko odhadnúť
Aký bude vývoj na trhu sa dnes dá podľa Rosinca len ťažko predpovedať. „V tomto období je ťažké odhadnúť ďalší vývoj. Bude to závisieť od hĺbky ekonomickej recesie. Dnes energie opäť pokračujú v rastovej fáze na základe informácií z finančných trhov ohľadom ekonomických stimulov. Zaujímavosťou je nárast Dow Jones, ktorý počas utorka stúpol o 11 %, čo je najvyššia hodnota denného rastu od roku 1933. Dnes sa veľa analýz zaoberá znižovaním dopytu po komoditách a tým, ako citlivo krajiny reagujú na opatrenia v súvislosti s koronavírusom,“ uzavrel Rosinec.