Český minister priemyslu a obchodu Jan Mládek pre agentúru Bloomberg povedal, že spojenie ČEZ-u a Slovenských elektrární by dávalo veľký zmysel aj z historického hľadiska. Do značnej miery by sa totiž obnovila energetická spoločnosť, ktorá existovala pred rozdelením Československa.
Pre český energetický koncern ČEZ je povinnosťou posúdiť možnú ponuku za slovenské aktíva Enelu. Vyhlásil to v rozhovore pre agentúru Bloomberg šéf českého rezortu priemyslu a obchodu Jan Mládek. Kombinácia ČEZ a Slovenských elektrární dáva podľa neho veľký zmysel aj z historického hľadiska. Do značnej miery by sa totiž obnovila energetická spoločnosť, ktorá existovala pred rozdelením Československa v roku 1993, tvrdí.
Najväčšia talianska energetická spoločnosť Enel totiž len pred niekoľkými dňami vyhlásila, že je pripravená predať svoje aktíva na Slovensku a v Rumunsku v snahe znížiť svoj dlh o 4,4 mld. eur. Šéf ČEZ-u Daniel Beneš pritom ešte v apríli vyhlásil, že ľutuje, že česká spoločnosť Slovenské elektrárne nekúpila ešte v roku 2006, kedy bol majoritný podiel na predaj. Zároveň dodal, že by bol ponuke za 66-percentný podiel Enelu v Slovenských elektrárňach otvorený aj v súčasnosti.
Konečné slovo bude mať vláda
Nevylučuje to teda ani český minister priemyslu a obchodu, podľa ktorého však bude mať posledné slovo v prípadnej transakcii vláda. V ČEZ-e totiž kontroluje zhruba 70-percentný podiel. „Potom, čo ČEZ vyhodnotí ponuku, štát ako hlavný akcionár rozhodne, či do toho ísť, alebo nie,” povedal pre Bloomberg Mládek. Samotný ČEZ však o prípadných konkrétnych krokoch mlčí. Hovorkyňa spoločnosti Barbora Půlpánová povedala, že vzhľadom na záujem ČEZ-u o slovenský trh nebude žiadne konkrétne ponuky komentovať.
Český eneregetický koncern sa tak nebude vyjadrovať ani k prípadným ponukám iných investorov. V slovenských médiách sa v tejto súvislosti najčastejšie spomína ruská štátna nukleárna spoločnosť Rosatom. Tieto špekulácie zosilneli predovšetkým po poskytnutí veľkého úveru spoločnosti zo strany ruskej Sberbanky. Prípadné spojenie Slovenských elektární s Rosatomom sa však nepozdáva niektorým politikom. Procházkova strana Sieť už avizovala, že na najbližšie rokovanie parlamentu preto príde s návrhom zákona, ktorý má umožniť štátu vstup inestora do podniku blokovať.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.
Záväzky Enelu
Enel kúpil podiel v Slovenských elektrárňach za necelých 840 mil. eur. Zároveň sa zaviazal do spoločnosti v nasledujúcej dekáde investovať ďalších 1,9 mld. eur. Súčasťou dohody bol aj záväzok Enelu dokončiť výstavbu dvoch jadrových blokov v atómovej elektrární v Mochovciach. Projekt za 3,9 mld. eur však sužujú meškania a navyšovania rozpočtu.
Svoje pôvodné plány v oblasti jadrovej energetiky však v posledných mesiacoch revidoval aj samotný ČEZ. V apríli totiž zrušil plánovanú výstavbu dvoch nových jadrových reaktorov v atómovej elektrárni Temelín s plánovaným rozpočtom až 15 mld. amerických dolárov. Stalo sa tak potom, čo vláda odmietla poskytnúť garancie na výkupné ceny elektriny. Podľa aktuálnych plánov by tak v budúcnosti mal v Temelíne pribudnúť iba jeden nový reaktor, ďalší plánuje ČEZ vybudovať v atómovej elektrárni v Dukovanoch.