Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by mali naďalej klesať. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladajú slovenskí analytici.
„Vzhľadom k ostatnému výraznejšiemu pokles cien ropy, ktorá je oproti aprílovým vrcholom lacnejšia o približne 10 percent, a kompresii rafinačných marží predpokladáme ďalšie zlacňovanie cien palív. Najpredávanejší 95-oktánový benzín by mal klesnúť hlbšie pod 1 euro a 65 centov a nafta by mala smerovať k 1 euru a 50 centom,“ povedal pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Pokles možno nebude mať dlhšie trvanie
Ako uviedol analytik 365.bank Tomáš Boháček, pokles cien palív na domácich čerpacích staniciach by mal v súčasnej situácii ešte mierne pokračovať. „Pokles by však nemusel mať dlhšie trvanie, keďže stále očakávame, že spolu s rozbiehajúcim sa letným dopytom po palivách budú rásť aj ceny,“ doplnil Boháček.
Cena elektriny pre nabíjanie elektromobilov zostáva vďaka dlhodobým kontraktom stabilná
Ceny pohonných hmôt klesajú podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša najmä kvôli poklesu ceny ropy ako aj konečných produktov na komoditných trhoch. „Cena benzínov a dízlu na burzách zase klesla za týždeň o 4 % až 6 %. Eventuálne to tak môže otvárať priestor na pokračovanie poklesu na maloobchodnom trhu aj v ďalších dňoch,“ dodal Gábriš.
Vývoj cien benzínov a nafty
Ceny pohonných hmôt v týždni končiacom 28.apríla poznateľne klesli, v priemere to bolo asi o 3 centy za liter. Benzín klesá druhý týždeň za sebou a nafta klesla na najnižšiu úroveň od januára tohto roka.
Konkrétne napríklad benzín s oktánovým číslom 95 medzitýždenne zlacnel o 3,5 centa. Nafta zlacnela o 3 eurocenty za týždeň. V širšom kontexte sú však ceny stále vysoko. Napríklad v porovnaní so situáciou spred roka je benzín 95 stále drahší o 6,2 % a nafta o 6,1 %.
„Oproti priemernej cene v roku 2003 je aktuálne benzín 95-ka drahšia o 4,2 % a zhodou okolností o rovnaké percento aj oproti priemeru za prvý kvartál 2024. V porovnaní s dlhodobým priemerom (2005-2024) je cena za liter benzínu 95 asi o 26 % vyššie. Nafta je naopak v porovnaní s priemernou cenou za rok 2023 aktuálne lacnejšia o 0,8 % a v porovnaní s prvým kvartálom 2024 asi o 1,5 %. Avšak v porovnaní so svojím dlhodobým priemerom (2005-2024) je drahšia asi o 24 %,“ dodal Gábriš.
Ropa s výraznými stratami
Ropa zaknihovala v minulom týždni výrazné straty, ktoré ju priviedli na dvojmesačné minimá. Európsky benchmark Brent klesol o vyše šesť percent a zatváral pod 83 dolármi pričom americká ropa WTI odovzdala takmer sedem percent a končila tesne pod 78 dolármi.
Pod najväčšie týždenné straty komodity za ostatné tri mesiaca sa podľa Pánisa podpísala najmä redukcia geopolitického napätia na Blízkom východe, kde rastie nádej na uzatvorenie prímeria medzi Izraelom a Hamasom, na ktoré z oboch strán tlačia sprostredkovatelia.
Mínusom pre ropu bolo zverejnenie viacerých slabých amerických makrodát, ktoré vyvolávajú otázniky nad tempom ekonomického oživovania sa.