Ceny palív na našich čerpacích staniciach by mali ostať naďalej na znížených úrovniach. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, na slovenských pumpách je dokonca priestor pre určité zlacnenie benzínov a motorovej nafty v najbližšom období.
Vyjadrenia analytikov
„Cena 95-oktánového benzínu by sa tak mala udržať hlbšie pod 1 eurom a 60 centami, čo sú úrovne ako na začiatku leta. Nafta by mala takisto mierne podliezť hladinu 1 euro a 60 centov a dostať sa na najnižšie úrovne z úvodu augusta,“ dodal Pánis. Aj analytik 365.bank Tomáš Boháček vidí priestor na isté zlacňovanie na slovenských čerpacích staniciach.
Motoristi budú podľa analytika tankovať na čerpačkách v najbližších týždňoch za takmer nezmenené ceny
„Veľkoobchodné ceny palív v Rotterdame mali obmedzenú reakciu na pokles ropy a zasadnutie kartelu, preto z nášho pohľadu budú ceny pohonných látok na Slovensku ďalej klesať. Nateraz už iba limitovane a základným scenárom je stagnácia,“ uviedol pre agentúru SITA Boháček, podľa ktorého je pozitívom z dnešného pohľadu to, že v porovnaní s ostatnými položkami pred Vianocami, nám palivá zatiaľ navyšovať predsviatočné výdavky nebudú.
Pokles cien benzínu
Ceny benzínu v 47. týždni opäť poklesli, a to v prípade natural 95-oktánového benzínu o 0,016 eura (1,01 %), respektíve natural 98-oktánového benzínu o 0,011 eura (0,61 %). Priemerné ceny sa posunuli na úroveň 1,568 eura za liter, respektíve 1,788 eura za liter.
„Ide o najnižšie úrovne od konca mája tohto roku,“ podotkol Boháček. Ceny nafty medzitýždenne poklesli o 0,25 % a v priemere sa na čerpacích staniciach pohybovali v blízkosti 1,59 eura za liter, čo sú približne úrovne, ktoré sme videli začiatkom augusta.
Severoamerická ropa WTI
„Nafta je u nás v porovnaní s krajinami EÚ dvanásta a cena benzínu trinásta najlacnejšia spomedzi krajín EÚ,“ dodal Boháček. Ropa predĺžila sériu poklesov na piaty týždeň v rade, čo ju priviedlo na najnižšie úrovne od polovice júla.
Súčasný systém zabezpečenia núdzových zásob ropy je podľa NKÚ netransparentný, sklady sú v areáloch súkromnej spoločnosti
Oba kľúčové benchmarky WTI aj Brent zaznamenali približne jednopercentnú stratu. Severoamerická ropa WTI tak končila týždeň pod 75-dolárovou métou a severomorský Brent zatváral pod hranicou 80 amerických dolárov.
Nervózny ropný trh
Ropný trh bol podľa Pánisa od začiatku minulého týždňa značne nervózny. Čakal totiž na výsledok komplikovaných rokovaní kartelu OPEC+, kde najmä Nigéria a Angola odmietali spolupracovať so Saudskou Arábiou a Ruskom ohľadne zníženia ťažby s cieľom vybalansovať ropný trh, ktorý sa dostáva do prebytku.
Kartel sa napokon dohodol na dobrovoľnom znížení ťažby na prvé tri mesiace budúceho roka o 2,2 milióna barelov na dennej báze. Skutočne nové škrty v produkcii však predstavujú len približne desatinu z deklarovaného objemu.
Objem ropy na trhu bude vyšší
„To obchodníci okamžite dekódovali a vnímali ich ako nedostatočné na vybalansovanie trhu, ktorý bude čeliť slabšiemu rastu dopytu pre zvoľnenie tempa rastu svetovej ekonomiky na prelome rokov. Okrem toho ide o dohodu na dobrovoľnej báze, čo pochopiteľne vyvoláva otázniky nad mierou jej dodržiavania,“ podotkol Pánis.
Analytici zdražovanie na slovenských čerpačkách neočakávajú, práve naopak
Trhoví hráči podľa Pánisa jednoducho dúfali vo väčšie reálne škrty OPECu+, ktorý ovláda zhruba 40 percent ropného trhu a súčasné nastavenie jeho ťažby pri raste produkcie v nečlenských krajinách sa obchodníkom máli, čo môže viesť k dodatočným predajným tlakom na komoditu.
„V praxi to bude znamenať, že objem ropy na trhu bude vyšší, ako sa pôvodne očakávalo a jej ceny budú klesať, a to aj v kontexte pretrvávajúcich obáv o spomalenie čínskej, ale aj nemeckej ekonomiky,“ uzavrel Boháček.