Ceny na čerpacích staniciach išli opäť hore, s rozbehom tretej vlny však môžeme očakávať aj pokles

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
benzín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Po troch týždňoch stagnácie sa ceny na našich benzínkach vybrali opäť smerom nahor. V ďalšom týždni však už analytička predpokladá, že ceny benzínov a nafty budú stagnovať.

„Vzhľadom na aktuálny vývoj na ropnom trhu predpokladáme, že ceny na pumpách by sa v ďalšom týždni už zvyšovať nemali a skôr by mali stagnovať. S blížiacim sa koncom leta a s rozbiehaním tretej vlny pandémie môžu začať aj klesať,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

Za zdražovaním je uvoľnenie opatrení

V 31. tohtoročnom týždni vzrástli ceny 95-oktánového benzínu o 1,4 percenta a dostali sa tak na priemernú úroveň 1,434 eura za liter a ceny 98-oktánového benzínu sa zvýšili o 1,2 percenta na hodnotu 1,631 eura za liter. Inak to nebolo ani pri nafte, ktorej ceny vzrástli o 0,8 percenta na úroveň 1,266 eura za liter.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o takmer 24 percent a benzín 98 o zhruba 21 percent.

Drahšia ako pred rokom je aj nafta, a to o 22 percent. „Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že po pandémii prišlo ekonomické oživenie, k väčšej mobilite ľudí a spolu s dovolenkovou sezónou sa vrátila aj chuť cestovať. Dopyt po rope teda rástol,“ podotkla Glasová.

Svet začína sužovať nová vlna pandémie

Počas posledných týždňov sa ceny na ropnom trhu hýbali v rozmedzí 74 až 77 amerických dolárov za barel, ale počas prvých dvoch augustových týždňov začali postupne klesať. Počas minulého týždňa ropa podliezla aj 70 – dolárovú hranicu a dostala sa do rozpätia 69 až 72 dolárov za barel.

„Dôvodom klesajúcich cien na ropnom trhu sú obavy zo šírenia delta variantu koronavírusu, ktorý už teraz vedie k opätovnému prijímaniu protipandemických opatrení vo viacerých krajinách. Investori sa obávajú hlavne zhoršovania pandemickej situácie v Číne, ktorá je najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Nová mutácia vírusu ale začína sužovať aj USA a Európu,“ konštatovala Glasová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Glasová