Podľa poslancov za SDKÚ-DS Ivana Štefanca a Viliama Novotného ťažba uránu má nepriaznivý vplyv na zdravie obyvateľov a životné prostredie.
Na Slovensku sa už možno nikdy nebude ťažiť urán. Aspoň takú majú predstavu dvaja poslanci parlamentu za SDKÚ-DS Ivan Štefanec a Viliam Novotný. Opoziční poslanci navrhujú, aby parlament schválil úplný zákaz ťažby uránu na Slovensku. Podľa nich Ústava Slovenskej republika zaručuje každému právo na priaznivé životné prostredie a ochranu zdravia. „Tieto práva môžu byť ohrozené, ak si ťažiarske spoločnosti napriek odporu obyvateľov dotknutých území presadia ťažbu uránu. Najviac dotknuté by boli územia v Trenčianskom a Košickom kraji,“ vysvetľujú Štefanec a Novotný. Návrhom zákona o zákaze ťažby uránu na území Slovenskej republiky sa bude parlament zaoberať na májovej schôdzi.
Vidia poškodené zdravie a životné prostredie
Dôvodov na odmietnutie ťažby uránu je podľa poslancov niekoľko. V prvom rade ide o nepriaznivý vplyv na zdravie obyvateľov žijúcich v spádovej oblasti ťažby, hlavne vyšší výskyt rakovinových ochorení, vyššiu sterilitu žien a deformácie u novorodencov. Upozorňujú aj na devastáciu životného prostredia – veľmi nízky obsah rudy si podľa nich vyžaduje vyťažiť obrovské množstvá hlušiny, ktoré sú ukladané na haldách a odkaliskách. „Uložená hlušina a kal sú tiež rádioaktívne a obsahujú aj iné toxické látky ako arzén, olovo a iné ťažké kovy. Sanácia tohto územia je finančne náročná,“ pripomínajú. Po prievaloch môžu podľa Štefanca a Novotného byť kontaminované podzemné vody. Zároveň sa ohrozí cestovný ruch. „Kto sa už chce zotavovať pri uránovej bani,“ uzatvárajú poslanci SDKÚ-DS.
Vraj máme hodnotné ložisko
Slovensko má pritom podľa všetkého pri Košiciach jedno z najhodnotnejších ložísk uránu na svete. Naša krajina by tak mohla vďaka ťažbe uránu v lokalite Kurišková v budúcnosti čiastočne znížiť svoju závislosť na ruskom jadrovom palive. Slovensko by totiž mohlo po vzore Českej republiky dodávať vyťažený urán ruskej spoločnosti TVEL, ktorá by slovenským atómovým elektrárňam na oplátku dodávala jadrové palivo za zníženú cenu. Predbežná štúdia uskutočniteľnosti vypracovaná spoločnosťou Tetra Tech, Inc. naznačuje, že projekt uránového ložiska Kurišková má potenciál, aby bol realizovaný ako podzemná banská prevádzka využívajúca najlepšie dostupné technológie s minimálnym vplyvom na životné prostredie a zároveň môže produkovať urán s vysokou efektivitou dosahujúcou svetové parametre.