Saudská Arábia a pridružené krajiny produkujúce ropu v aliancii OPEC+ v nedeľu predĺžili reštriktívnu politiku v produkcii ropy pre budúci rok. Tento krok je zameraný na podporu cien ropy, ktoré nestúpli ani v čase nepokojov na Blízkom východe a na začiatku letnej turistickej sezóny.
Aliancia OPEC+ sa dohodla na znížení ťažby celkovo o 5,8 milióna barelov denne. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, sa počas ostatného mesiaca pohyboval v rozmedzí od 81 do 83 dolárov za barel.
Ani vojna netlačila ceny nahor
Dokonca ani vojna v Pásme Gazy a útoky jemenských povstalcov húsíov na lodnú dopravu v Červenom mori nevytlačili ceny nahor k úrovni 100 USD za barel, ktorá bola naposledy zaznamenaná v septembri 2022.
Chystáte sa na dovolenku do Chorvátska autom? Benzín sa oplatí natankovať v Maďarsku, naftu však ešte doma
Dôvodom sú vyššie úrokové sadzby, obavy z dopytu v dôsledku pomalšieho ekonomického rastu v Európe a Číne a rastúca ponuka mimo OPEC+ vrátane amerických producentov.
Ambiciózne plány korunného princa
Saudi však potrebujú vyššie ceny ropy na financovanie ambicióznych plánov korunného princa Mohammeda bin Salmána na diverzifikáciu ekonomiky krajiny mimo exportu fosílnych palív. Vyššie ceny ropy by tiež pomohli Rusku udržať si hospodársky rast a stabilitu, keďže veľa míňa na vojnu proti Ukrajine.
Cena ropy je na „križovatke“. Analytici priblížili, ako sa budú vyvíjať ceny benzínov a nafty
Analytici tvrdia, že znižovanie ťažby by mohlo v nadchádzajúcich mesiacoch posunúť ceny ropy vyššie, ale veľa závisí od budúceho dopytu po rope. V lete zvyčajne dochádza k prudkému nárastu dopytu, ale následne neistota ohľadom dopytu rastie.