- aktualizované 21. marca 15:43
Slovensko je stredoeurópskou jadrovou veľmocou, no jadrová energetika krajiny je zatiaľ závislá na ruskom jadrovom palive. Šéf slovenského envirorezortu Ján Budaj (OĽaNO) to skonštatoval v diskusii s estónskym ministrom životného prostredia Erkim Savisaarom.
Závislosť od ruského plynu
Ako informoval tlačový odbor ministerstva životného prostredia, ministri sa stretli na svetovej výstave Expo v Dubaji.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Vojna na Ukrajine: Rusi ostreľovali Kyjev a Odesu, zahynul aj Romančenko a Zelenskyj varuje pred 3. svetovou vojnou (online)
Obaja ministri skonštatovali, že Slovensko a Estónsko sú momentálne závislé od ruského plynu. Hoci Estónsko využíva na centrálne vykurovanie domácnosti a ohrev vody predovšetkým drevnú štiepku, zatiaľ sa nezaobíde bez ruského plynu.
V tejto súvislosti sa obaja zhodli na potrebe rozvíjať technológie, ktoré podporia energetickú sebestačnosť.
Menšie modulové jadrové elektrárne
Jednou z možností je podľa Budaja využívanie menších modulárnych jadrových elektrární. Slovensko zároveň podľa neho pripravuje experiment výroby vodíka z vodnej energie. „Projekt vodíkovej lode budú vodohospodári prezentovať na Expe, ktorý tento týždeň patrí vode,“ uviedol minister.
Témou diskusie ministrov bola tiež ochrana vôd. „Naším cieľom je mať v povodiach krajinu, ktorá je schopná zadržiavať vodu a plniť ekosystémové služby. Súčasne musí chrániť obyvateľov a ich majetok pred povodňami,“ dodal Budaj.
Minister sa v Dubaji stretol aj s ministerkou pre vedu, výskum, technológie a telekomunikácie Kostariky Paolou Vega Castillo. Témou ich diskusie bol boj proti odlesňovaniu a efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie šetrných k životnému prostrediu. Budaj tiež ministerke priblížil slovenskú reformu národných parkov.
„Na konci dňa chceme mať deväť národných parkov, na ktoré môžeme byť hrdí. Kde miestni obyvatelia budú vnímať ochranu prírody a prírodného bohatstva ako základný zdroj pre lepšiu budúcnosť a celkový rozvoj regiónov,“ vyhlásil Budaj.