Podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ) poľnohospodárska pôda na Slovensku predstavuje výmeru 2,3 mil. eur hektárov, z toho je približne 500-tisíc hektárov nevyužitej pôdy. Slovenská bioplynová asociácia (SBA) upozorňuje, že mýty o zaberaní pôdy energetickými plodinami, ktoré sú pestované pre bioplynové stanice (BPS), nie sú pravdivé. Informoval o tom v tlačovej správe z katedry komunikácie Jakub Šuster.
Tlačia na znižovanie podielu
Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré tlačia na znižovanie podielu cielene pestovaných energetických rastlín.
Bioplynové stanice dostanú milióny z plánu obnovy, cieľom je zvýšiť produkciu elektriny z obnoviteľných zdrojov
„BPS vyrábajúce biometán pri nedodržiavaní stanovených pravidiel nevedia umiestniť vyrobený biometán na trhu. Biometánová stanica je u nás zatiaľ len jedna a ostatné BPS sú takmer všetky poľnohospodárskeho typu. To znamená, že medzi najčastejšie vstupné suroviny stále patrí hnoj, hnojovica, ale aj kukuričná siláž,“ uviedol generálny sekretár SBA Dávid Kančo.
Kukurica zaberá menej ako 5 percent
Najviac nevyužitej poľnohospodárskej pôdy je v Žilinskom, Trenčianskom a v Prešovskom kraji a najmenej je v Trnavskom, Nitrianskom a Košickom kraji. V slovenských BPS tvoria energetické plodiny približne 60 percent zo vstupnej suroviny. Podľa údajov ŠÚ v roku 2021 kukurica na siláž tvorila viac ako 66- tisíc hektárov z celkovej výmery viac ako 1,3 mil. hektárov celkovej ornej pôdy.
Bioplynové stanice bojujú o prežitie, výrobné náklady ďaleko prevyšujú výkupné ceny energií
Kukurica na siláž zaberá menej ako 5 percent celkovej ornej plochy. Kým v roku 2004 bola výmera takmer 96-tisíc hektárov, v rokoch 2010-2013 bola priemerná výmera takmer 83-tisíc hektárov a v roku 2020 podľa ŠÚ to bolo iba 69-tisíc hektárov.
Klesla živočíšna výroba
Za posledné roky klesla živočíšna výroba a znížili sa počty chovaných hospodárskych zvierat.
„SBA upozorňuje, že poplašné správy v súvislosti s „problémovým“ pestovaním kukuričnej siláže, alebo dokonca o nedostatku siláže pre zvieratá kvôli aktivitám BPS sa nezakladajú na pravdivých a overiteľných údajoch. Mnohé BPS v súčasnosti pracujú na zlepšení technológie, aby boli efektívnejšie aj pri iných vstupných surovinách a maximalizovali tak úroveň ich energetického zhodnotenia. Vyžaduje si to však nemalé investície, napomôcť môže aj prebiehajúca výzva Ministerstva hospodárstva pre bioplynové stanice,” uzavrel Kančo.