Predstavitelia Českej republiky a Poľska intenzívne rokujú o poľskej lignitovej bani Turów, ktorej činnosť je predmetom potýčky medzi susednými krajinami.
Česká vláda tvrdí, že baňa, ktorá sa nachádza v poľsko-českom pohraničí, odvádza podzemnú vodu z českých obcí a spôsobuje ich občanom environmentálne škody. Praha sa v tejto veci obrátila na Súdny dvor Európskej únie, ktorý minulý týždeň nariadil Poľsku okamžité zastavenie ťažby v Turówe.
Poľsko sa však vzoprelo nariadeniu a tvrdí, že baňu zatvoriť nemôže, pretože by to otriaslo poľským energetickým systémom a spôsobilo prepúšťanie tisícok zamestnancov. Baňa totiž priamo zásobuje elektráreň, ktorá vytvára do 7 percent poľskej energie.
Poliaci plánujú protest
Lídri a ďalší predstavitelia z Poľska a Česka rokovali o bani na viacerých miestach, okrem iného aj na summite Európskej únie v Bruseli. Navrhli, skoré dosiahnutie dohody zameranej na riešenie obáv Prahy o odvádzaní podzemnej vody. Od Prahy sa na tomto základe očakáva, že stiahne svoju žalobu na európskom súde.
Poľsko sa vzoprelo nariadeniu Súdneho dvora EÚ, ťažba v lignitovej bani v Turówe bude pokračovať
Medzičasom niektorí Poliaci plánujú na utorok poobede protestnú blokádu pri českých hraniciach, aby vyjadrili svoj nesúhlas so škodlivým rozhodnutím zatvoriť baňu Turów.
Uhlie komplikuje vzťahy v EÚ
Potýčka medzi Českom a Poľskom zdôrazňuje, aké ťažkosti by mohlo uhlie spôsobiť vzťahom v EÚ, ktorá sa snaží dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Poľsko síce pokročilo smerom k zelenej energii, ale proces je pomalý a komplikuje ho závislosť krajiny od uhlia.
Poľská vláda nedávno predĺžila licenciu pre ťažbu uhlia v Turówe do roku 2044. Česko tvrdí, že Varšava tak urobila bez konzultovania Prahy, to ale Poľsko popiera. Rozhodnutie ťažiť aj po roku 2030 tiež znamená, že región, v ktorom sa Turów nachádza, stratí svoj podiel z multimiliardového fondu EÚ, ktorý je zameraný na podporu komunít pri prechode z uhlia na zelenú energiu.
Čierne uhlie sa podieľa na výrobe 48 percent poľskej energie, kým spomenutý lignit má pri jej produkcii iba 17-percentné zastúpenie. Asi 25 percent energie v Poľsku pochádza z obnoviteľných zdrojov a biopalív a 10 percent z plynu a ďalších zdrojov.