Veľké zmeny na slovenských čerpacích staniciach analytici neočakávajú. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, ostatný vývoj na ropnom trhu bude znamenať, že ceny benzínu na slovenských pumpách sa budú blížiť k 1 euru a 65 centov a ceny nafty zotrvajú mierne nad 1 eurom a 60 centami.
Dorovnanie rastov
Pre ceny na domácich čerpacích staniciach existuje podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčeka priestor pre dorovnanie posledných rastov na cene ropy. A to najmä pri benzíne.
Ceny pohonných látok sa podľa analytikov nebudú výrazne meniť
„Samozrejme, geopolitika ostáva hlavným rizikom pre pohyby obidvoma smermi a svoju úlohu bude zohrávať aj dopyt po palivách v priebehu Veľkej noci, to sa však v štatistikách prejaví až o následné dva týždne,“ dodal Boháček.
Pokles cien na Slovensku
Ceny paliva na Slovensku, podľa údajov Štatistického úradu SR v jedenástom týždni tohto roka väčšinou klesali. V priemere sa ceny natural 95-oktánového benzínu pohybovali na 1,607 eura za liter (- 2 eurocent na liter); cena 98-oktánového benzínu nepatrne stúpla na 1,819 eura za liter (+ 1 eurocent na liter). Cena nafty sa medzitýždenne znížila o dva eurocenty, keď sme jeden liter mohli v priemere natankovať za 1,569 eura za liter.
Ceny benzínov a nafty by mohli mierne klesnúť. Pod akú hranicu sa však určite neponoria?
Ceny ropy sa v priebehu minulého týždňa posunuli na päťmesačné maximá, no napokon po turbulentnom vývoji všetky zisky odovzdali. Severomorská ropa Brent sa v prvej polovici týždňa obchodovala nad 87 dolármi a americký benchmark WTI sa kótoval nad 83 dolármi, aby v piatok zatvárali okolo úrovní 85 dolárov respektíve 81 dolárov.
Ukrajinské útoky na rafinérie
V úvode týždňa bola podľa Pánisa komodita hnaná nahor zintenzívňujúcimi ukrajinskými dronovými útokmi na ruskú ropnú infraštruktúru na čele s rafinériami. Odhaduje sa, že po útokoch bola znížená ruská rafinačná kapacita o 700-tisíc až 900-tisíc barelov denne, čo predstavuje 10 až 13-percentný podiel na celkovom spracovaní ropy v krajine.
Ceny benzínov a nafty by sa mohli na slovenských čerpacích staniciach mierne znížiť
„Ropu podporili aj správy o znížení jej exportov zo Saudskej Arábie a očakávania zníženia ťažby v Iraku. Okrem toho, makroobraz globálnej ekonomiky na čele so Spojenými štátmi sa na základe zverejňovaných predstihových indikátorov zlepšuje, čo signalizuje silnejší dopyt po rope,“ dodal Pánis.
Tlak zo Spojených štátov
V druhej polovici týždňa sa vývoj na ropnom trhu otočil a ropa stratila všetky svoje zisky, ktoré ju posunuli na najvyššie úrovne od októbra. Podpísali sa pod to podľa Pánisa medializované správy, že vedenie Spojených štátov dôrazne tlačí na Ukrajinu, aby zastavila dronové útoky na ruskú ropnú infraštruktúru.
Protimonopolný úrad monitoruje ceny pohonných látok, v prípade dôvodného podozrenia na protisúťažné správanie začne konať
Biely dom sa obáva okrem tvrdej odvety Kremľa (špekuluje sa aj o riziku útokov na ukrajinské plynové zásobníky), najmä rastu cien ropy a následne aj palív, čo by zhoršilo spotrebiteľskú náladu a znížilo by prospekty znovuzvolenia úradujúceho prezidenta Josepha Bidena do Bieleho domu v jesenných voľbách.
Neutrálna úroveň
„Ropu okrem toho tlačili nadol aj správy o tom, že nádej na uzavretie prímeria medzi Hamasom a Izaelom narástla, po vyjadreniach amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena o konštruktívnych sprostredkovaných rokovaniach znepriatelených v Katare. Časť trhových hráčov navyše verí, že Rusko, s cieľom udržať príjmy z ropného biznisu, pristúpi k zvýšeniu exportov nespracovanej ropy, aby kompenzovalo (pre ukrajinskú útoky) výpadky vývozov spracovaných rafinérskych produktov. To by znamenalo otupenie tlaku na rast cien komodity,“ konštatoval Pánis.
Slovensko v náraste cien pohonných látok prekonáva okolité krajiny, za tri týždne zdražel benzín o takmer 8 centov
Výhľad 365.bank pre ropu sa momentálne nachádza na neutrálnej úrovni. „Pred ďalším rastom, ktorý očakávame vplyvom sezónneho rastu dopytu, môžeme po istý čas vidieť konsolidáciu,“ uzavrel Boháček.