Pred vyše troma rokmi bývalá vláda Roberta Fica odobrala Slovenským elektrárňam Vodnú elektráreň Gabčíkovo aj pre údajnú neochotu urobiť jej generálnu opravu.
Vodohospodárskej výstavbe sa ani po roku nepodarilo nájsť dodávateľa, ktorý by zabezpečil modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Štátny podnik stále vyhodnocuje výberové konanie. „Naďalej prebieha proces hodnotenia predložených cenových ponúk odbornou komisiou a ich vysvetľovania podľa zákona o verejnom obstarávaní. Účastníci tendra stále nezodpovedali všetky otázky týkajúce sa cenových ponúk,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Stela Ištvánfyová.
Bez podrobností
Vodohospodárska výstavba otvárala obálky s ponukami záujemcov koncom januára tohto roka. Ani po ôsmich mesiacoch nechce podnik bližšie špecifikovať podrobnosti tendra. Portál vEnergetike.sk sa tak nedozvedel ani počet uchádzačov o generálnu opravu najväčšej vodnej elektrárne. „Z dôvodu zachovania transparentnosti verejného obstarávania nemôžeme v súčasnej dobe poskytnúť viac informácií.,“ konštatovala Ištvánfyová.
Štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý znova prevádzkuje gabčíkovskú elektráreň, začal s hľadaním dodávateľa začiatkom septembra minulého roka. Cieľom generálnych opráv je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne. Predpokladaná hodnota zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo je 71,5 milióna eur.
Predmetom zákazky je zhotovenie stavby Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.
Akútna oprava
Štát prevádzkuje Vodnú elektráreň Gabčíkovo prostredníctvom svojho podniku Vodohospodárska výstavba vyše tri roky. Predošlá vláda Roberta Fica ju odobrala z prenájmu Slovenským elektrárňam, ktoré vtedy majoritne ovládala talianska skupina Enel. Jedným z dôvodov, ktorým vládni predstavitelia obhajovali vypovedanie tridsaťročnej zmluvy o prenájme, bola údajná neochota Slovenských elektrární zrealizovať generálnu opravu gabčíkovskej elektrárne. Tá bola podľa vládnych predstaviteľov akútna.
Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.