Aktivisti zo združenia Nie ropovodu však nechcú nikoho obviňovať, že by nimi zverejnené zmluvy, ktoré podpísal slovenský prepravca ropy, boli neefektívne alebo nekalé.
Aktivistom zo združenia Nie ropovodu sa nepozdávajú niektoré zmluvy, ktoré v ostatnom období uzavrela spoločnosť Transpetrol. Ako informoval na štvrtkovej tlačovej besede šéf združenia Miroslav Dragun, podozrivé sú zmluvy týkajúce sa vylepšenia internetovej stránky za takmer 47 tisíc eur a vypracovania analýzy, ktorá má kvantifikovať riziká zmien prepravných ciest ropy v Európe za vyše 75 tisíc eur. „Nikoho neobviňujeme, že je to neefektívne alebo nekalé, len sa pýtame, či je potrebné aby si spoločnosť Transpetrol urobila upgrade webstránky za 46 tisíc eur a kupovala nejakú analýzu za 75 tisíc eur,“ povedal Dragun.
Podľa aktivistov a nimi oslovených IT expertov sa dala vylepšiť internetová stránka slovenského prepravcu ropy za sumu od 4 do 6 tisíc eur. Aj analýzu s názvom Identifikácia a kvantifikácia rizík zmien prepravných ciest ropy v Európe a vplyv na podnikanie spoločnosti Transpetrol si mal podnik podľa aktivistov vypracovať vo svoje vlastnej réžii. „Za minulý rok spoločnosť Transpetrol na svoju propagáciu použila viac ako 300 tisíc eur. Sú to pri spoločnosti, ktorá je prirodzeným monopolom, naozaj efektívne vynaložené prostriedky?,“ uviedol Dragun.
Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD. Slovensko by tak malo byť jediným akcionárom slovenského prepravcu ropy.