- aktualizované 7. septembra 17:38
Cena elektriny pre slovenské domácnosti na budúci rok je zatiaľ na priemernej úrovni 17,85 centov za kilowatthodinu. V súčasnosti pritom platia domácnosti za kilowatthodinu v priemere 18,90 centov.
Čaká sa na návrh SEPS-u
Budúcoročná cena elektriny však čaká ešte na poslednú položku, ktorá vstupuje do koncovej ceny elektriny, a to na tarifu za systémové služby. Tú schvaľuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na návrh Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS).
Ako povedal po stredajšom rokovaní vlády minister hospodárstva v demisii Richard Sulík, v súčasnosti je tarifa za systémové služby vo výške 6,3 eur za megawatthodinu.
Tá sa bude podľa neho určite navyšovať, nateraz však nevie odhadnúť o koľko. „Uvidíme, aké aukcie urobí SEPS, a s čím príde na ÚRSO,“ konštatoval Sulík.
Domácnosti budú šetriť
Podľa ministra v demisii, ak domácnosti chcú využiť cenu elektriny, v ktorej polovicu bude tvoriť zastropovaná cena silovej elektriny na úrovni zhruba 61 eur za megawatthodinu, budú musieť šetriť.
Sulík skritizoval Krajniaka aj Matoviča, že šíria klamstvá o cenách elektriny a vyjadril sa aj k Hirmanovi
„Od každého očakávame, že ušetrí 15 % spotreby elektriny v porovnaní s minuloročnou spotrebou,“ podotkol Sulík s tým, že ak sa nedá porovnať spotreba elektriny medzi jednotlivými rokmi, priemerná výška spotreby sa vypočíta v rámci danej tarify, na ktorú je domácnosť pripojená.
Čo sa týka opatrení v boji proti drahým energiám pre podniky, čaká sa hlavne na rozhodnutia na európskej úrovni. V piatok by mal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek zastupovať Slovensko na rokovaní Rady ministrov pre energetiku v Bruseli.
Nárast až o 100 percent
Ak dokáže domácnosť ušetriť v budúcom roku na energiách 15 % spotreby oproti roku 2020 vzrastie jej cena elektriny o 50 %.
Povedal po stredajšom rokovaní vlády minister financií Igor Matovič. Podľa neho, šéf ÚRSO Andrej Juris na rokovaní vlády taktiež potvrdil, že ak domácnosť nič neušetrí, tak jej vzrastie priemerná cena elektriny o 100 %.
Pre ministra financií ide o neprijateľné zdražovanie. „Postupne sa blížime k spôsobom, ako uchytiť daný problém,“ konštatoval Matovič s tým, že všetko nakoniec môže byť inak, ako bolo doteraz prezentované.
Fakty a kvalifikované odhady
Ako reagovala Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), výška tarify za systémové služby sa určuje nespochybniteľnými faktami, kvalifikovanými odhadmi nákladov na obstaranie rezervovanej kapacity poskytovateľov podporných služieb a budúcej spotreby.
Sú to parametre, ktoré sa v tomto roku dynamicky menia, mnohokrát z týždňa na týždeň. SEPS je navyše pri určovaní výšky tarifných poplatkov podľa ich vyjadrení len jedným z účastníkov konania a rozhodnutie v konečnom dôsledku je podľa zákona v kompetencii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
„To, že cena silovej elektriny je v súčasnosti násobne vyššia ako minulý rok, je fakt. To, že cena plynu, ktorá je pri veľkej časti poskytovateľov podporných služieb kritickou vstupnou komoditou, je mnohonásobne vyššia ako v januári, je fakt. To, že v Českej republike, kde nie je cena za poskytnutie disponibility na podporné služby regulovaná, vzrástli predpokladané náklady v roku 2022 štvornásobne, je fakt,“ uvádza v stanovisku SEPS.
Nakoniec by to zaplatil štát
V prípade, ak by SEPS vedome podhodnotil kľúčové ukazovatele a tým spôsobil umelé stanovenie prinízkych taríf, vedome by nielen privádzal sám seba do ekonomickej straty, ktorú by na konci dňa musel štát nesystémovo zaplatiť, ako sa to práve deje v Českej republike.
Štát by mal podľa Kollára vyhlásiť stav energetickej núdze, nevylučuje ani zoštátnenie elektrární
„Tarify za systémové služby nie sú priamo závislé na „šikovnosti“ manažérov Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, ale vyvíjajú sa od reálnej a kvalifikovane odhadnutej situácie na trhu s elektrinou,“ uzavrela elektrizačná prenosová sústava.