- aktualizované 16. januára 21:13
LONDÝN 16. januára (WebNoviny.sk) – Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej v stredu večer prežila hlasovanie o vyslovení nedôvery v dolnej komore britského parlamentu. Mayovú podporilo 325 poslancov Dolnej snemovne Spojeného kráľovstva, za vyslovenie nedôvery naopak hlasovalo len 306 poslancov.
Hlasovanie, ktoré zvolal predseda opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn, nasledovalo len deň po tom, ako poslanci dolnej komory britského parlamentu veľkou väčšinou hlasov odmietli dohodu medzi britskou vládou a EÚ o vystúpení krajiny z únie.
Hlasovanie zástancov tvrdého brexitu
V stredajšom hlasovaní Mayovú podporili okrem poslancov jej Konzervatívnej strany aj zástupcovia severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP), ktorá Mayovej vládu v parlamente podporuje.
Aktualizované: Mayová prehrala hlasovanie o brexite, jej dohoda v parlamente nezískala podporu
Výrazný rozdiel medzi utorňajším a stredajším hlasovaním spôsobilo najmä hlasovanie zástancov takzvaného tvrdého brexitu spomedzi Maovej konzervatívcov, ktorí síce s dohodou medzi Londýnom a EÚ o brexite nesúhlasia, na druhej strane si však neprajú, aby Maovej vláda padla.
V tom prípade by totiž z ich pohľadu hrozilo druhé referendum o brexite a následné zotrvanie krajiny v únii, s ktorým nesúhlasia.
Mayová nové referendum odmieta
V utorňajšom večernom hlasovaní Mayovej dohodu s úniou o brexite odmietlo až 432 poslancov, za ich hlasovalo iba 202. Stále je otvorená otázka, ako na toto odmietnutie britská premiérka zareaguje a ktorý scenár si teraz vyberie.
Krátko po stredajšom hlasovaní, v ktorom jej vláda získala dôveru poslancov, Mayová vyhlásila, že okamžite začína konzultácie s opozičnými predstaviteľmi o tom, akým spôsobom ďalej postupovať vo veci brexitu. Konkrétny plán by mala premiérka predstaviť v pondelok.
Ako ďalej v otázke brexitu? Scenárov vývoja môže byť viac
Rôzne zatiaľ hypotetické scenáre zahŕňajú napríklad odchod krajiny z únie „na divoko“, teda bez akejkoľvek dohody, pokus vyjednať s úniou inú dohodu, ďalej odklad brexitu na neskôr, a tiež nové referendum o vystúpení z EÚ. O tom sa však Mayová už mnohokrát vyjadrila, že je neprípustné.
Premiérka nové referendum odmieta i napriek tomu, že podľa prieskumov je už prevažná väčšina Britov dlhé mesiace za zotrvanie v únii. Mayová však trvá na tom, že krajina musí úniu bezpodmienečne opustiť.