Britská vláda vyjadrila v stredu „ľútosť“ nad tým, že britskí bádatelia po príchode na súčasný Nový Zéland pred 250 rokmi zabili niekoľko domorodých Maorov. Plné ospravedlnenie však nateraz neponúkla.
Chceli ich obradne privítať
Britská vysoká komisárka pre Nový Zéland Laura Clarke sa v meste Gisborne stretla s kmeňovými lídrami Maorov. Stalo sa tak v čase, keď si Nový Zéland pripomína výročie príchodu kapitána Jamesa Cooka spolu s posádkou lode Endeavour z roku 1769.
Britská opozícia sa chce vyhnúť brexitu bez dohody, stále však nemá jasného lídra
Clarkeovej slová majú historický význam, no nepriniesli plné ospravedlnenie, ktoré niektorí žiadajú od britskej kráľovskej rodiny.
Krátko po príchode Cooka a jeho posádky sa námorníci po stretnutí s ozbrojenými Maormi obávali útoku. Podľa mnohých odborníkov ich však Maori pravdepodobne chceli iba obradne privítať.
Žiadajú odškodnenie za historické krivdy
Námorníci začali strieľať a zabili dôležitého lídra Te Mara a v nasledujúcich dňoch ďalších osem Maorov. Obe strany napokon zmieril až tahitský duchovný.
Británia zároveň vrátila niektoré historické artefakty, napríklad pádla na kanoe, ktoré Cookova posádka vzala a odniesla.
Maori žiadajú odškodnenie za historické krivdy, ktoré podľa nich priniesol podpis zakladateľského dokumentu Nového Zélandu – Zmluvy z Waitangi. Na britskej strane dokument v roku 1840 podpísali vyslanci vtedajšej kráľovnej Viktórie.