KYJEV 15. apríla (WEBNOVINY) – Najvyšší veliteľ síl NATO Phillip Breedlove v stredu vyzval Rusko, aby prestalo rozdúchavať konflikt na východe Ukrajiny, kde sa v uplynulých dňoch opätovne zvýšila bojová aktivita oboch strán.
Breedlove na svojom konte na sieti Twitter napísal, že obnovenie bojov na Ukrajine vníma so „znepokojením“. Podľa neho je potrebné, aby sa obe strany „overiteľne“ stiahli. Americký generál opakovane poukazuje na prítomnosť ruských vojakov v bojoch na Ukrajine, pričom ešte v marci Západ vyzval na využitie všetkých dostupných nástrojov na pomoc Ukrajine vrátane dodávok zbraní.
Ukrajina bude rokovať až po voľbách
Ukrajinský minister zahraničia Pavlo Klimkin povedal, že ukrajinská vláda nebude priamo rokovať s terajšími predstaviteľmi samozvanej Doneckej a Luhanskej republiky, kým sa v týchto oblastiach neuskutočnia miestne voľby v súlade s kritériami Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
„Nemôžme priamo rokovať s osobami, ktoré sa nazývajú predstaviteľmi týchto samozvaných republík,“ vyhlásil Klimkin.
—-> TU.
Na priamych rozhovoroch medzi ukrajinským vedením a zástupcami Donbasu trvá Rusko, hoci Moskva ani Kyjev neuznali komunálne voľby, ktoré v novembri usporiadali separatistické orgány na východe Ukrajiny. Kyjev preto trvá na konaní riadnych miestnych volieb, na ktoré by dohliadali medzinárodní pozorovatelia, čo však proruskí separatisti odmietajú.
Vo voľbách majú mať priestor aj proeurópsky predstavitelia
„Náš postoj je jasný. Do Doneckej a Luhanskej oblasti chceme priniesť mier, právo a poriadok. Obyvatelia žijúci v týchto regiónoch by si mali zvoliť svojich zástupcov,“ zdôraznil Klimkin, podľa ktorého sa musia voľby konať v súlade s ukrajinskými zákonmi a pravidlami OBSE. Kyjev napríklad trvá na tom, aby vo voľbách v Donbase mohli kandidovať aj predstavitelia proeurópskych ukrajinských strán.
Kanadská vláda poskytne Ukrajine pomoc, posiela im vojakov
Boje na Ukrajine neutíchajú, míting strán bol kontroverzný
Vylúčení z volieb by zas mali byť „vojnoví zločinci“. „Môžeme udeliť amnestiu tým, ktorí zostrelili malajzijské lietadlo a ktorí organizovali ostreľovanie Mariupoľa?“ zakončil Klimkin. Narážal na júnové zostrelenie lietadla na východe Ukrajiny, ktoré si vyžiadalo asi 300 mŕtvych, a na januárové ostreľovanie prístavu Mariupoľ povstalcami, pričom prišlo o život niekoľko desiatok ľudí.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.