Vedenie UEFA nie je proti česko-slovenskej lige

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Karol Belaník
Karol Belaník Foto: SITA/Michal Burza

PRAHA 22. júla (WEBNOVINY) – Vedenie UEFA odvážny nápad vzkriesiť v budúcnosti spoločnú česko-slovenskú futbalovú súťaž nezhodilo zo stola, čo mnohí znalci futbalových pomerov v Česku a na Slovensku v začiatkoch tejto iniciatívy predpovedali. Projekt spojenia najlepších českých a slovenských mužstiev do jednej ligy sa v sídle UEFA stretol s pochopením a podporu mu vyslovil dokonca aj šéf Európskej futbalovej únie UEFA Michel Platini. Z toho vyplýva, že všetky zainteresované strany túto ideu podporujú a majú záujem, aby sa zrealizovala.

„UEFA poverila dvoch expertov pre český a slovenský futbal, aby celý nápad komplexne posúdili a vypracovali jeho projekt, ktorý neskôr budú analyzovať,“ citoval český denník Sport slová generálneho sekretára Česko-moravského futbalového zväzu (ČMFS) Rudolfa Řepku. Spomenutí odborníci majú hotovú štúdiu o spoločnej česko-slovenskej futbalovej súťaži odovzdať v októbri alebo novembri 2010.

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a člen exekutívy UEFA František Laurinec v súvislosti s touto aktivitou pripomenul, že vedenie UEFA ponúklo iniciátorom vytvorenia spoločnej česko-slovenskej ligy erudovaných odborníkov, ktorý pomôžu predložený návrh vyhodnotiť nie iba z hľadiska komerčnej rentabilnosti, ale aj z pohľadu športovo-technických parametrov. „Sme radi, že okrem našich kalkulácii získame aj odborný pohľad z celého európskeho rozmeru,“ zdôraznil F. Laurinec, ktorý je predsedom marketingovej komisie UEFA. Svoju novú pozíciu v štruktúrach vedenia európskeho futbalu považuje za určitú výhodu. „Bezprostredne môžem hovoriť s ľuďmi, ktorí majú veľké slovo. Poznajú ma a majú ku mne dôveru,“ priznal šéf slovenského futbalu.

Karol Belaník, ktorý druhý rok šéfuje Únii ligových klubov (ÚLK), prezentovanú podporu šéfa UEFA Michela Platiniho vníma ako svedectvo toho, že iniciátori založenia spoločnej česko-slovenskej súťaže nešli úplne do neznáma. Vedeli, že v sídle európskeho futbalu môžu mať po Platiniho príchode tichú podporu, ktorá sa po rôznych rokovaniach a stretnutiach môže zmeniť na otvorenú. „Samozrejme, že v začiatkoch, keď sme s touto myšlienkou prišli, to bolo odvážne. Ale my sme si niektoré veci najmä pokiaľ ide o priechodnosť nášho projektu vo vedení UEFA dopredu zmapovali. Vedeli sme, že po zmene na poste prezidenta UEFA budeme mať väčšiu šancu na úspech ako by to bolo v minulosti. Do vedenia európskeho futbalu prišli ľudia, ktorí sú progresívnejší a sú najmä otvorení novým a konštruktívnym myšlienkam. Michelovi Platinimu sa náš nápad zapáčil a podporuje nás,“ uviedol vo štvrtok pre agentúru SITA Karol Belaník.

Šéf ÚLK bol členom delegácie, ktorá koncom mája oboznámila vedenie UEFA priamo v jej sídle s návrhom na česko-slovenskú ligu. „Predložili sme im našu ideu, oni od nás žiadali niektoré štatistiky a analýzy, aby si vytvorili reálnejší obraz o kvalite našich ligových súťaží. Napríklad chceli od nás prehľad sledovanosti ligových zápasov na Slovensku i v Česku za posledných päť rokov, marketingové využitie futbalu v oboch krajinách, štatistické rozbory návštevnosti za päť posledných súťažných ročníkov a iné ukazovatele, ktoré by im priblížili naše futbalové prostredie v číslach a faktoch,“ pokračoval K. Belaník, ktorý priznal, že na jar 2010 sa práce na príprave spoločnej ligy trochu spomalili, lebo prednosť dostala slovenská reprezentácia, ktorá štartovala na MS.

Aj česká strana má v tomto procese trochu časový sklz, lebo predseda ligového zhromaždenia Miroslav Kříž, ktorý dostal na starosť všetku agendu okolo chystania spoločnej ligy, zmizol. Jeho úlohy prevzal generálny sekretár ČMFS Rudolf Řepka. V prípade ideálneho scenára by sa spoločná liga mohla začať najskôr o dva roky, čiže od sezóny 2012/2013. V premiérovom ročníku by v nej štartovalo spolu 18 mužstiev. Z ČR by ich bolo dvanásť, zo SR šesť. Česko by reprezentovali Sparta Praha, Jablonec, Ostrava, Teplice, Plzeň, Olomouc, Slavia Praha, Mladá Boleslav, Liberec, Příbram, Brno a Bohemians 1905, zo Slovenska by v novej súťaži hrali Žilina, Slovan Bratislava, Dukla Banská Bystrica, Nitra, Ružomberok a Senica. Tento zoznam, ktorý bol zostavený podľa konečných tabuliek uplynulej sezóny, je však iba teoretický. Menoslov účastníkov spoločnej česko-slovenskej súťaže sa môže ešte meniť, lebo pri udeľovaní licencií môže dôležitú úlohu zohrať ekonomické zabezpečenie klubov a vybavenosť štadiónov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František LaurinecKarol BelaníkMichel Platini