BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Americkým vedcom sa podarilo zo živočíšneho tkaniva umelo vytvoriť ucho podobné ľudskému.
Podľa výskumníkov z Massachusetts General Hospital v Bostone je pružné ako to skutočné. Tkanivové inžinierstvo je napredujúcim medicínskym odborom, v rámci ktorého sa vedci pokúšajú vypestovať ľudské orgány schopné nahradiť tie poškodené.
Spomínaný výskum by mohol jedného dňa pomôcť ľuďom, ktorí prišli o uši alebo ich majú od narodenia deformované.
Pri výskume vedci použili živé tkanivo kráv a oviec, ktoré pestovali na pružnom drôtenom ráme v tvare ľudského ucha. Rám s tkanivom následne implantovali na krysu, ktorej imunitný systém nastavili tak, aby ucho mohlo rásť. Podľa vedúceho výskumu Thomasa Cervantesa, boli výsledky ich práce dôležité z niekoľkých dôvodov.
„Dokázali sme udržať tvar ucha aj po 12 týždňoch rastu na kryse. Podarilo sa nám zachovať aj prirodzenú pružnosť chrupavky,“ vysvetlil. Titánový drôt, ktorý dodal uchu tvar, vymodelovali na základe CT snímok skutočného ľudského orgánu. Výskum dokázal, že je možné vypestovať dostatok buniek a vytvoriť ucho dospelého človeka.
„V klinickej situácii by sme odobrali vzorku pacientovej chrupavky a potom ju zväčšili a zopakovali proces,“ vysvetlil Cervantes. „Tento výskum je výrazným krokom vpred v príprave umelo vytvorených uší pre klinické testy na ľuďoch,“ dodal. K vyskúšaniu na pacientoch by podľa jeho slov mohlo dôjsť zhruba do piatich rokov.
Okrem pestovania vonkajších sluchových orgánov vedci napredujú aj v ďalších výskumoch tkanivového inžinierstva. Zhruba tuctu pacientov už transplantovali umelo vytvorené priedušnice pokryté kmeňovými bunkami samotného pacienta, respektíve darcu. Podarilo sa mi tiež transplantovať laboratórnej kryse obličku, ktorá začala produkovať moč. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.