Vedci menia názor na Neandertálcov, podľa výskumu sa venovali umeniu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Neandertalci
Podľa niektorých vedeckých prác sa zdá, že neandertálske gény prítomné aj v súčasnej populácii majú vplyv na ochorenie COVID-19. Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) – Záľuba v umení, o ktorej sa doteraz predpokladalo, že je výlučnou vlastnosťou moderného človeka druhu Homo sapiens sapiens, bola vlastná aj neandertálcom. Svedčia o tom nálezy jaskynných malieb na troch rôznych miestach v Španielsku, ktoré vedci datovali do obdobia, keď v Európe ešte moderný človek nežil a obývali ju iba neandertálci.

Tí boli doteraz považovaní za neinteligentné, necitlivé, hrubé a primitívne stvorenia, tento názor si však podľa vedcov budeme musieť aspoň čiastočne poopraviť.

Nálezy zafarbených mušlí

Maľby v troch španielskych jaskyniach La Pasiega, Maltravieso a Ardales, ktoré sú od seba vzdialené stovky kilometrov, sú síce primitívne, no podľa vedcov dokazujú, že umenie neandertálcom nebolo vzdialené. Dokladajú to aj nálezy zafarbených mušlí, o ktorých vedci predpokladajú, že slúžili neandertálcom ako šperky.

Ako informoval Alistair Pike z University of Southampton, ktorý bol jedným z účastníkov projektu, maľby vznikli v každej z týchto troch jaskýň inokedy – aj tie najnovšie z nich však vedci datujú do obdobia pred 65-tisíc rokmi, čo je o 20-tisíc rokov skôr, ako sa v Európe objavil moderný človek.

Maľby znázorňujúce zvieratá

Samotné jaskynné maľby pozostávajú podľa BBC najmä z odtlačkov rúk, červených kruhov a iných geometrických obrazcov.

V skúmaných jaskyniach sa nachádzajú aj maľby znázorňujúce zvieratá, ich vek však zatiaľ vedci neskúmali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať