Slovensko víta návrh Európskej komisie, ktorá v stredu predstavila plán ekonomickej obnovy Európskej únie po pandémii koronavírusu s dodatočným fondom v sume 750 miliárd eur. Povedal to na stredajšej tlačovej konferencii štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus.
Komisia pritom prišla aj s navýšeným návrhom rozpočtu na roky 2021 až 2027 v objeme 1,1 bilióna eur. Podľa rezortu financií by pri takto nastavených pravidlách mohlo Slovensko z rozpočtu únie v nasledujúcom programovom období čerpať 18 miliárd eur a z dodatočného fondu plánu obnovy ďalších 5 až 8 miliárd eur.
Ide len o návrhy
Faktom však je, že v oboch prípadoch ide iba o návrhy Európskej komisie, ktoré musia prejsť schválením všetkých štátov Európskej únie. Hoci podľa Klusa s predloženými návrhmi väčšina krajín únie vyjadrila súhlas, stále je tu zoskupenie šporovlivých krajín, ktoré ako čistí prispievatelia do rozpočtu opakovanie žiadajú znížiť rozpočet únie.
Matovič odmieta test premorenosti na Covid-19 na Slovensku, bol by drahý a nemal by zmysel
„Medzi inými tam patria aj naši priatelia z neďalekého Rakúska. Zatiaľ je ich pozícia taká, že si vyžiadali tento dokument na hlbšie preskúmanie a očakávame v najbližšom čase, že sa k tomu vyjadria,“ dodal Klus.
Rozpočtový balík EÚ
Predstavený rozpočtový balík Európskej únie na nasledujúcich sedem rokov je však podľa štátneho tajomníka rezortu zahraničných vecí vo viacerých smeroch bezprecedentný.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
A to aj preto, že reaguje na krízu, akú únia ešte nezažila, ale aj svojím objemom a tým, že Európska komisia si na 750-miliardový plán obnovy má vôbec prvýkrát v histórii sama požičať zdroje na finančnom trhu. „Pôjde o dočasné nástroje, ktoré budú smerovať na podporu investícií do našej budúcnosti. Tá by mala byť hlavne zelená a digitálna,“ povedal Klus.
V projekte Prvá pomoc už odišlo žiadateľom o štátne príspevky takmer 126 miliónov eur
Z pohľadu rezortu financií je podľa jeho štátneho tajomníka Ľuboša Jančíka dôležité, že peniaze z plánu obnovy budú dodatočné zdroje viazané na štrukturálne reformy. „Z týchto zdrojov by sa mali financovať zmysluplné investície,“ povedal s tým, že využiť by sa mohli napríklad popri stratifikácii na výstavbu nových nemocníc, alebo na skvalitnenie systémov finančnej správy v boji proti daňovým únikom.
Fond obnovy
Európska komisia navrhuje vytvorenie fondu obnovy v hodnote 750 mld. eur, ktorého cieľom bude pomôcť ekonomike Európskej únie počas obdobia recesie vyvolanej pandémiou koronavírusu. Informoval o tom v stredu eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni. Eurokomisár na Twitteri napísal, že ide o krok, ktorý je „európskym bodom obratu pri čelení bezprecedentnej kríze“.
Návrh na vytvorenie fondu obnovy prichádza v čase, keď sa najväčší obchodný blok na svete dostal do najhlbšej recesie v histórii, keďže vplyv koronavírusu poškodzuje hospodárstva. Fakticky všetky členské krajiny EÚ porušili pravidlá v oblasti deficitu v dôsledku výdavkov na to, aby udržali v chode systémy zdravotníckej starostlivosti a zachovali firmy a pracovné miesta.