Matovič odmieta test premorenosti na Covid-19 na Slovensku, bol by drahý a nemal by zmysel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Igor Matovič
Predseda vlády SR Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Bratislav Bibel

Podľa premiéra Igora Matoviča by test premorenosti nemal na Slovensku zmysel. Povedal to na tlačovej besede po rokovaní vlády. „Pri tak malom počte prípadov ako malo Slovensko to v podstate nemá zmysel. Doteraz sme mali 1500 pozitívne testovaných ľudí, pri relatívne slušnom počte testov,“ uviedol premiér a dodal, že podľa údajov zo sveta vychádza skutočný počet nakazených na základe takýchto testov približne šesťkrát viac.

Viac o téme: Koronavírus

„Na Slovensku by sme mali deväť až desaťtisíc ľudí, ktorí by boli nakazení. Pri takomto počte urobiť test na nejakej malej vzorke ľudí by bolo v podstate nezachytiteľné a pre nás to nemá žiadnu pridanú hodnotu, zbytočne by to stálo kopu peňazí,“ dodal Matovič.

Premiér zároveň doplnil, že istý test premorenosti sme si urobili testovaním v domovoch sociálnych služieb (DSS). „Keď zoberieme tých 80-tisíc zamestnancov a klientov DSS, to je tiež veľmi slušná vzorka,“ povedal Matovič a dodal, že Slovensko bolo v podstate jediným štátom na svete, ktorý systematicky pretestoval všetky DSS.

„Nám teda v podstate takéto testovanie premorenosti beží a keď sa ukončí, tak nikto tie výsledky tajiť nebude,“ doplnil premiér s tým, že zatiaľ žiaden klient alebo zamestnanec DSS nebol pozitívne testovaný, vyskytli sa iba falošné pozitívne testy.

Matovič odmietol možnosť, že by mohla vláda na test premorenosti využiť 400-tisíc rýchlotestov, ktoré zostali na Správe štátnych hmotných rezerv. „Je to zbytočné a môžeme ich využiť do budúcna, na prípadné ďalšie testovanie v DSS,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie ŠHR Štátne hmotné rezervy