Je smutné, že ani po toľkých rokoch neprišlo poučenie a dodnes trpia vo vojne nevinní. Uviedol to poslanec Tomáš Valášek (PS) pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.
„Tento deň je príležitosťou, aby sme si znovu pripomenuli našu historickú povinnosť prispieť k tomu, aby sa nič podobné už neopakovalo,“ vyhlásil Valášek.
Kruté správy priniesli Vrba a Wetzler
Ako poslanec pripomenul, pred 79 rokmi sovietska armáda oslobodila nacistický tábor Auschwitz-Birkenau a potvrdila správy, ktorým dovtedy mnohí nechceli veriť.
„Správy o nepredstaviteľnej krutosti vo vyhladzovacom tábore, ktoré svetu prvýkrát priniesli slovenskí rodáci Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler. Správy o miliónoch obetí nacistickej myšlienky o nadradenej árijskej rase, ktorého symbolom sa stal práve tento tábor,“ dodal poslanec s tým, že tento deň nie je len spomienkou na nepredstaviteľné utrpenie židovského národa, ale je aj pripomienkou toho, ako to môže skončiť, keď ľudia prepadnú násilným ideológiám, ktoré spochybňujú rovnosť ľudí.
Pred 79 rokmi bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime, svet si pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
27. januára si na základe rozhodnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov z roku 2005 pripomíname ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
Šesť miliónov židovských obetí
Tento deň je pamiatkou na utrpenie šiestich miliónov židovských detí, žien a mužov počas druhej svetovej vojny. Práve v tento januárový deň bol v roku 1945 oslobodený nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor v Osvienčime.
Počas vojny nacisti zavraždili aj približne 70-tisíc Židov zo Slovenska, väčšinu v nacistických vyhladzovacích táboroch alebo na tzv. pochodoch smrti, teda pri násilnej evakuácii táborov krátko pred koncom vojny.
Nacisti vraždili aj Sintov a Rómov, politických väzňov, homosexuálov, ľudí s postihnutím, Svedkov Jehovových či sovietskych vojnových zajatcov.