Vajcia z klietkového chovu majú od januára červenú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sliepky, H5N1
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Zákaz chovu sliepok v holých klietkach a predaj vajec z týchto chovov začne v Európskej únii platiť od 1. januára 2012.

Znamená to, že nosnice musia chovatelia presťahovať z holých klietok do bio chovov, do chovov s voľným výbehom, podstielkových chovov a klietok s bidlom. „Obchodníci preto po 1. januári nesmú vo svojich prevádzkach ponúkať vajcia z holých klietok a ich povinnosťou je preveriť svojich dodávateľov, či nedodávajú do ich sietí takto vyprodukované vajcia, a rozviazať s nimi zmluvy,“ hovorí Silvia Čaňová z občianskeho združenia Sloboda zvierat.

Zároveň dodáva, že požadujú, aby boli po 1. januári zavedené sankcie proti producentom, ktorí nebudú nariadenie dodržiavať. „Len tak budú motivovaní holé klietky vymeniť za legálne technológie,“ vysvetľuje Čaňová.

Spomedzi hydinových zvierat sú sliepky najpočetnejšie v chovoch v EÚ a zároveň žijú v najkrutejších podmienkach. V holých klietkach žije ešte dnes okolo 150 miliónov nosníc – v úzkej mrežovanej klietke s mrežovaným dnom pripadá na jedného vtáka priestor vo veľkosti hárku papiera A4. Vajcia v EÚ sa od roku 2004 označujú, aby spotrebitelia vedeli, v akých podmienkach boli nosnice chované. Označené musí byť každé vajce v oficiálnej predajnej sieti.

Kód na vajíčku označuje spôsob chovu

Prvá číslica kódu na vajíčku označuje spôsob chovu. Číslom tri boli podľa Slobody zvierat vždy označované vajcia z klietkového chovu. Od nového roka budú trojkou označené vajcia z obohatených klietok, dvojkou vajcia z podstielkových chovov, jednotkou vajcia z voľného chovu a bio vajcia nulou.

Podľa údajov Európskej komisie je v tomto roku na Slovensku takmer jeden milión sliepok stále v holých klietkach. V obohatených klietkach žije 1,9 milióna sliepok, v podstielkových chovoch približne 36 tisíc a v organických chovoch asi 700 nosníc. Sloboda zvierat považuje zákaz holých klietok za jeden z najväčších úspechov v oblasti ochrany zvierat v EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Sloboda zvierat