BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Premiéri krajín V4, Nemecka, Rakúska a Ukrajiny sa na dnešnom summite mali pôvodne venovať aktuálnej európskej agende, premiérka Iveta Radičová ich však presvedčila, aby si vymenili skúsenosti s riešeniami krízy.
V Bratislave sa dnes pri príležitosti 20. výročia vzniku Visegrádskej štvorky stretli premiéri vlád V4 – Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska – Iveta Radičová, Petr Nečas, Viktor Orbán a Donald Tusk. Na základe Radičovej pozvania sa na druhej časti rokovania zúčastnili aj nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann a predseda ukrajinskej vlády Mykola Azarov.
Predsedovia vlád nakoniec hovorili najmä o znepokojivom globálnom vplyve vysokých cien potravín, surovín a energií. Ako tvrdia v spoločnom vyhlásení, infláciou sú znepokojení a dohodli sa na spoločnom postupe. Chcú o tejto téme hovoriť v marci na pôde Európskej rady. „Jednotlivé krajiny nie sú schopné vlastnými silami regulovať, ovplyvniť tento obrovský nárast a záťaž na občanov. Riešenie nie je možné nájsť na úrovni jednotlivých štátov. Sme presvedčení, že efektívne a udržateľné riešenie možno nájsť na úrovni Európskej únie,“ vyhlásila Radičová na tlačovej konferencii.
OBRAZOM: Bratislavský summit V4
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
„Inflácie cien, to je veľmi dôležitá téma“
Nárast, ktorý označila za desivý, podľa nej nie je výsledkom hospodárskych politík štátov, ale predovšetkým dôsledkom katastrof, ako sú povodne či ekologická katastrofa v maďarskej Ajke, ktoré sa podpísali na neúrode. „Téma inflácie cien, to je veľmi dôležitá téma. Treba hľadať medzinárodné riešenia,“ konštatovala nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá dodala, že EÚ musí mať spoločné stanovisko.
Faymann hovoril najmä o dvoch pojmoch – energetickej istote a sociálnej zodpovednosti. Istota v energii podľa neho vedie k väčšej diverzifikácii a obnoviteľným zdrojom. Ako tvrdí rakúsky kancelár, ešte nie je možné povedať, či sa kríza skončila a či je EÚ konkurencieschopná. Dodal, že únia konkuruje krajinám s nízkymi mzdami a inými predstavami o demokracii a nie je správne, aby človek celý deň pracoval a potom nebol schopný sa z platu uživiť. „Férové mzdy, férové šance, to je niečo, čím by sa mala Európa vyznačovať. Potrebujeme spoločný postup,“ dodal Faymann. Orbán dúfa, že po kríze bude stredoeurópsky región jedným z najúspešnejších.
Merkelová: Téma inflácie cien, to je veľmi dôležitá téma
Radičová menila témy summitu, prioritou boli ceny potravín a energií
Krajiny strednej Európy by mali v budúcnosti zaistiť vyššiu spoločnú energetickú bezpečnosť, ktorej základom má byť „solidarita“. V utorok sa na tom počas summitu Visegrádskej skupiny (V4) v Bratislave zhodli premiéri Slovenska, Poľska, Maďarska, Českej republiky, ale aj šéfovia vlád Nemecka, Rakúska a Ukrajiny.
„Otázka spoločnej energetickej politiky a prístupu k energiám… je predmetom solidarity v rámci Európskej únie,“ vyhlásila na spoločnej tlačovej konferencii predsedov vlád všetkých siedmich zúčastnených krajín nemecká kancelárka Angela Merkelová. V posledných rokoch sa o tom presvedčilo aj Slovensko, ktoré má s týmto problémom „trpké skúsenosti,“ uviedla Merkelová v narážke na tzv. plynovú krízu, keď sa viaceré krajiny strednej Európy vrátane SR ocitli bez dodávok ruského zemného plynu. S otázkou energetickej bezpečnosti súvisí aj diverzifikácia zdrojov, myslí si zase ukrajinský premiér Mykola Azarov. Ten zároveň členské krajiny EÚ vyzval, „aby sa zúčastnili na ich modernizácii“ na Ukrajine. Na summite bola reč aj o projektoch plynových prepojení Nabucco a South Stream, na ktorých sa chce Slovensko v budúcnosti podieľať.
O dvojakom občianstve nerokovali
Premiérka Iveta Radičová so svojím maďarským kolegom Viktorom Orbánom mala podľa niektorých informácií dnes v rámci rozšíreného summitu V4 rokovať aj o bilaterálnej zmluve, ktorá rieši problematiku dvojakého občianstva. Radičová však po plenárnom zasadnutí siedmich premiérov tieto informácie vyvrátila. „Nie, vôbec. Prečo?“ odpovedala premiérka na otázku, či rokovala s Orbánom aj o tejto téme. Radičová však všetkých kolegov pozvala na blížiace sa majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré sa budú konať v Bratislave. Predchádzajúci rok sa konali v Nemecku, preto pozvala Merkelovú na 1. mája do Bratislavy na duel Slovensko-Nemecko. Nečas vyhlásil, že on príde na finále, lebo tam budú hrať Česi, Radičová zase tvrdila, že to budú Slováci.
Všetci zúčastnení sa zasadzovali aj za energetickú bezpečnosť. Do čias, kým vypukla plynová kríza, hovorilo sa o praktickej energetickej solidarite, teraz sa to začalo stávať skutočnosťou, tvrdí Tusk. Podľa Azarova chce Ukrajina diverzifikovať zdroje a pozval európske krajiny, aby sa zúčastnili na modernizácii tohto systému. Nečas tvrdí, že sú potrebné aj alternatívne trasy. Faymann tvrdí, že budúcnosť nie je v jadrovej energetike a vyhlásil, že nikto ho nepresvedčí, že bude stačiť len jedno z nových prepojení Nabucco a South Stream.
Prišla aj nemecká kancelárka Merkelová
Visegrádska spolupráca nie je inštitucionalizovaná. V politickej rovine funguje na princípe pravidelného stretávania sa jej predstaviteľov na rôznych úrovniach – od prezidentov a predsedov vlád, cez ministrov zahraničných vecí až po expertné konzultácie. Raz ročne sa koná oficiálny summit premiérov. V období medzi týmito summitmi vykonáva vždy jedna z krajín V4 predsednícku funkciu. V júni 2010 sa skončilo predsedníctvo Maďarska a od 1. júla 2010 do 30. júna 2011 predsedá V4 Slovensko.
Vyzvali Bielorusko, aby rešpektovalo ľudské práva
Úrady v Bielorusku by mali okamžite prepustiť a rehabilitovať politických väzňov, zastaviť prenasledovanie opozície a zabezpečiť rešpektovanie ľudských práv v krajine. V utorok sa na tom počas summitu Visegrádskej skupiny (V4) v Bratislave dohodli premiéri Slovenska, Poľska, Maďarska a Českej republiky. K spoločnej deklarácii s týmto obsahom sa pripojila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová a rakúsky kancelár Werner Faymann, ktorí sa ako pozorovatelia takisto zúčastnili na schôdzke V4. Na bratislavský summit prišiel aj ukrajinský premiér Mykola Azarov, jeho krajina sa však z neznámych príčin k výzve nepripojila.
Radičová vyzvala Bielorusko
„Považujem za dôležité, že sme nezabudli na jednu krajinu, ktorá leží na hranici Európskej únie, a tou je Bielorusko,“ vyhlásil na spoločnej tlačovej konferencii po skončení rokovaní V4 český premiér Petr Nečas. Jednoznačná podpora demokratickej opozície v Bielorusku zo strany šiestich krajín EÚ je podľa neho „dôležitým signálom“. Komuniké premiérov V4, Nemecka a Rakúska o situácii v Bielorusku ocenil aj predseda poľskej vlády Donald Tusk. „Je dôležité byť solidárny s tými, ktorí veria v Európu a dnes sedia vo väzeniach,“ vyhlásil. Tusk má podľa vlastných slov medzi uväznenými členmi bieloruskej opozície aj „viacero priateľov“ a jednoznačný postoj V4 k tejto otázke je pre neho dôležitý aj z „osobného hľadiska“.
Európska únia ešte v januári obnovila pozastavené sankcie voči najvyšším predstaviteľom Bieloruska vrátane prezidenta Alexandra Lukašenka. Dôvodom je tvrdý zásah tamojších bezpečnostných síl proti opozičným demonštrantom protestujúcim proti výsledkom nedávnych prezidentských volieb. EÚ od roku 2004 uvalila na Bielorusko viacnásobné sankcie, v roku 2008 ich však čiastočne zrušila v snahe zlepšiť dialóg s Minskom. Lukašenkov režim už avizoval, že prijme „adekvátne“ protiopatrenia.
Nečas zdôraznil význam Východného partnerstva
Greenpeace vyzve premiérov k redukcii emisií
Organizácia Greenpeace využíva bratislavský summit, aby vyzvala premiérov V4 na ochranu klímy a podporu vyššieho cieľa redukcie emisií v Európskej únii. „Podľa oficiálneho programu budú premiéri rokovať o energetickej bezpečnosti. Veríme, že energetická bezpečnosť a klimatické zmeny by sa mali považovať za úzko súvisiace problémy,“ povedala koordinátorka kampaní Greenpeace Andrea Zlatňanská. Všetky štyri krajiny Visegrádskej skupiny sú závislé od zahraničných dodávok zdrojov energie. V záujme zníženia našej závislosti je preto podľa organizácie dôležité začať s budovaním bezpečného a udržateľného energetického systému.
Aktivisti tiež vyzývajú premiérov, aby prediskutovali zvýšenie cieľa Európskej únie na redukcie emisií. Tento rok sa budú jednotlivé členské krajiny EÚ rozhodovať, či podporia zvýšenie cieľa redukcie emisií z 12 na 30 percent do roku 2020. Ochranári argumentujú, že niektoré štúdie už ukazujú, že znižovanie emisií by nemalo byť príťažou pre európsku ekonomiku. „EÚ môže dosiahnuť veľkú časť zníženia emisií so zápornými nákladmi, čiže prínos pre ekonomiku bude vyšší ako investície. Rovnako Visegrádsky región by mal túto otázku vnímať ako výzvu a šancu na trvalo udržateľné posilnenie jeho ekonomiky,“ dodala Zlatňanská.
Aktivisti oslavovali vznik V4 v maskách premiérov
Aktivisti Greenpeace v maskách slovenskej premiérky Ivety Radičovej, maďarského premiéra Viktora Orbána, českého premiéra Petra Nečasa a poľského premiéra Donalda Tuska pred začiatkom dnešného summitu V4 oslavovali 20 rokov od vzniku Visegrádskej skupiny. Environmentalisti priniesli na Hurbanovo námestie v Bratislave tortu s odkazom pre účastníkov summitu. Podľa Greenpeace by mali byť krajiny V4 aktívnejšie v ochrane klímy, čo môže priniesť nielen lepší stav životného prostredia, ale aj ekonomiky.„Prišli sme pripomenúť, že posledných 20 rokov tohto regiónu bolo závislých od zdrojov energie, ktoré nie sú šetrné k životnému prostrediu. Toto výročie je križovatkou, kde sa naši lídri môžu rozhodnúť pre inú trvalo udržateľnú cestu,“ povedala pre agentúru SITA koordinátorka kampaní Greenpeace Andrea Zlatňanská.
Aktivisti preto politikov žiadajú, aby prediskutovali otázku ochrany klímy a podporili zvýšenie redukčného cieľa emisií z 20 na 30 percent do roku 2020. Tento rok sa totiž budú jednotlivé krajiny Európskej únie rozhodovať, či redukciu emisií zvýšia alebo nie. Ochrana klímy podľa združenia môže priniesť rozvoj regiónov, modernizáciu ekonomiky a priemyslu, ale aj nové pracovné miesta a zlepšenie energetickej bezpečnosti regiónu.