- aktualizované 26. apríla 13:28
PARÍŽ 26. apríla (WebNoviny.sk) – Podľa stredajších slov francúzskeho ministra zahraničných vecí Jeana-Marca Ayraulta chemické analýzy vzoriek odobratých z miesta aprílového útoku smrtiacim plynom sarin v Sýrii ukazujú, že použitá nervovoparalytická látka „nesie znaky“ režimu prezidenta Bašára Asada, a poukazujú na to, že je za útok zodpovedný.
Francúzsko dospelo k tomuto záveru po porovnaní vzoriek z útoku sarinom v meste Sarákib v provincii Idlib na severozápade Sýrie 29. apríla 2013, a tie sa zhodujú zo vzorkami z útoku zo 4. apríla v meste Chán Šajchún, taktiež v provincii Idlib ovládanej povstalcami. Takýto záver sa nachádza v dnes zverejnenej francúzskej správe, píšu svetové tlačové agentúry.
Ayrault novinárom povedal, že Francúzsko teraz „zo spoľahlivých zdrojov“ vie, že „postup výroby sarinu, ktorého vzorky boli testované, je typickou metódou vyvinutou v sýrskych laboratóriách“. Minister dodal, že „táto metóda je podpisom režimu, a práve vďaka nej môžeme určiť jeho zodpovednosť za útok“.
Kremeľ správu ihneď odsúdil
Kremeľ okamžite túto francúzsku správu odsúdil. Uviedol, že vzorky a skutočnosť, že nervovoparalytická látka sarin bola použitá, ešte nie sú dostatočným dôkazom toho, kto za útokom stál.
Vzorky z útoku v Chán Šajchúne získali francúzske tajné služby a tie „nepochybujú“, že ho podnikli sily verné sýrskemu prezidentovi Asadovi. Uviedol to Ayrault, ktorý novinárom citoval z odtajnenej správy.
Francúzske ministerstvo zahraničných vecí ďalej informovalo, že obeti z Chán Šajchúnu odobrali v deň útoku vzorky krvi. Takisto aj vzorky zo životného prostredia ukázali, že boli použité chemické zbrane, „vyrobené tým istým postupom ako zbrane využité sýrskym režimom pri útoku sarinom v meste Sarákib“. Útok v Sarákibe vyšetrovala tiež OSN, ale nepodarilo sa jej presne určiť vinníka.
Francúzska vláda pochybnosti nemá
Francúzska vláda nepochybuje o zodpovednosti sýrskeho režimu, lebo si ponechala vzorky z predchádzajúcich chemických útokov v Sýrii, čo jej teraz umožňuje porovnávanie, vysvetlil šéf diplomacie.
K spomínanému novému útoku chemickými zbraňami došlo 4. apríla v Chán Šajchúne v provincii Idlib. Pri tomto útoku zahynulo takmer 90 ľudí, pripomenuli agentúry Reuters a DPA. Francúzsky prezidentský úrad takisto oznámil, že tajné služby krajiny predložili dôkazy, ktoré „ukazujú, že sýrsky režim má stále chemické bojové látky, čo je porušením záväzkov zničiť ich“. Elyzejský palác je presvedčený, že Asadova vláda má stále v zásobe stovky ton chemických zbraní – aj napriek jej tvrdeniu, že ich všetky odovzdala.