ANKARA 7. augusta (WEBNOVINY) – Vyše 1300 sýrskych utečencov prišlo v noci na utorok do Turecka, aby unikli eskalujúcemu násiliu v Sýrii.
Turecké ministerstvo zahraničia informovalo, že medzi utečencami je aj brigádny generál a 11 ďalších armádnych dôstojníkov. Registrovaný počet Sýrčanov, ktorí ušli z vlasti, tak v Turecku dosiahol 47 500.
„Tento počet dokazuje, aká hrozná situácia vládne v Sýrii,“ napísalo vo vyhlásení ministerstvo.
Ankara má k protivládnemu povstaniu v Sýrii osobitný vzťah, keďže krajiny zdieľajú 900-kilometrovú hranicu. Turecko výrazne posilnilo ochranu hranice po incidente z 22. júna, keď sýrske sily nad morom zostrelili tureckú stíhačku.
Al-Asadov režim obviňuje Turkov, že podporujú povstaleckú Slobodnú sýrsku armádu, ktorej velenie operuje z tureckého územia. V Turecku sídli aj Sýrska národná rada ako najväčšia organizácia zastupujúca sýrsku opozíciu v exile.
Násilie v Sýrii vyháňa ľudí z krajiny
https://www.youtube.com/watch?v=PoRUQ8IRMeA
Krajina bojuje s nedostatkom liekov
Veľa farmaceutických výrobcov v Sýrii nevyrába lieky a ich distribúcia je veľmi problematická, vo štvrtok o tom informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Krajina pred vznikom protestov vyrábala 90 percent domácej spotreby liekov, boje medzi rebelmi a režimom však zničili mnoho fabrík, keďže väčšina sa nachádzala v mestách Damask, Aleppo a Homs.
„Mnohé závody museli byť zatvorené pre prebiehajúce boje, alebo nedostatok energie a drahé pohonné hmoty,“ povedal na brífingu hovorca WHO Tarik Jasarevic v Ženeve.
Akútny nedostatok je liekov na liečbu rakoviny, tuberkulózy, cukrovky, či jednotlivé typy hepatitídy. Sýrske ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že sa v posledných týždňoch „stratilo“ približne 200 sanitiek, píše agentúra Reuters.
Mnohým sýrskym bankám došli peniaze a hrozí potravinová kríza, keďže úroda pšenice zostala pre pokračujúce boje z väčšej časti nezožatá.
Prezident al-Asad sa ukázal v televízii
Sýrsky prezident Baššár al-Asad sa po vyše dvoch týždňoch ukázal v televízii. Sýrska štátna televízia sprostredkovala jeho stretnutie so Saídom Džalílim, vrcholným poradcom najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího. Ten kritizoval najmä rastúcu podporu pre rebelov zo strany Spojených štátov, Saudskej Arábii, Turecka a Kataru.
V tejto súvislosti sa na oficiálnu návštevu Turecka pripravuje iránsky minister zahraničia Alí Akbar Sálehí. So svojím tureckým partnerom Ahmetom Davutoglom bude hovoriť o sýrskom konflikte a o osude 48 Iráncov, ktorých v Sýrii uniesli tamojší povstalci.
Iránske ministerstvo zahraničia vo vyhlásení uvádza, že Sálehí chce Turecku „pripomenúť jeho zodpovednosť“ voči susedom, keďže Ankara podporuje Slobodnú sýrsku armádu, ktorá uniesla údajných iránskych pútnikov.
Iránska diplomacia prehovorila do konfliktu
Námestník iránskeho ministra zahraničných Hussein Amír Abdollahián vecí ostro kritizoval aj politiku Bieleho domu: „Vzhľadom na to, že Spojené štáty zjavne podporujú teroristov (Slobodná sýrska armáda – pozn. red.) posielajú zbrane do Sýrie, sú Spojené štáty zodpovedné za osud 48 unesených pútnikov.“
Švajčiarsko zastupuje záujmy Spojených štátov v Teheráne, keďže Irán a USA prerušili vzájomné diplomatické vzťahy.
Obrazom: Iránskych pútnikov uniesli sýrski povstalci
Šéf pozorovateľskej misie OSN v Sýrii Babacar Gaye vyjadril obavy o bezpečnosť obyvateľov 2,7- miliónového mesta Aleppo. „Vyzývam obe strany k ochrane civilistov a rešpektovaniu svojich záväzkov podľa medzinárodného práva,“ vyhlásil v pondelok.
Podľa opozičnej Regionálnych koordinačných výborovo bolo pri utorkových bojoch bolo zabitých najmenej 100 ľudí. Štátna televízia zase vyhlásila, že armáda spôsobila „teroristom veľké staty.“ OSN stihal 24 pozorovaeľov z mesta Aleppo pre „zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu.“ Podľa televízie CNN prudké boje dnes ráno vypukli v štvrti Šárd.
Podľa OSN zahynulo počas bojov približne 17-tisíc Sýrčanov, rebeli tvrdia, že boje s režimom si vyžiadali najmenej 20-tisíc obetí.