V ovzduší na Slovensku prudko vzrástlo množstvo peľu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alergia
Medzi hlavné príznaky alergie patrí nádcha, upchatý nos, svrbenie či opuch očí. Foto. ilustračné, Thinkstock

BANSKÁ BYSTRICA 14. marca (WebNoviny.sk) – Oteplenie s nádychom jari sa veľmi významne podpísalo na prudkom náraste peľu v ovzduší.

Peľová sezóna jelše

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, v uplynulom týždni na celom území Slovenska najmä v závere týždňa zaznamenali vysoké až veľmi vysoké denné koncentrácie peľu v ovzduší.

Najvyššie denné hladiny peľu v ovzduší udávali všetky monitorovacie stanice okrem Žiliny v nedeľu 11. marca. „V Bratislave dosiahla celková denná koncentrácia peľu v ovzduší 2269 peľových zŕn v metroch kubických vzduchu, v Banskej Bystrici 675 peľových zŕn, v Košiciach 649 peľových zŕn, v Nitre 610 peľových zŕn a v Trnave 368 peľových zŕn v metroch kubických vzduchu. Naplno sa rozbehla peľová sezóna jelše najmä v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Lieska dosiahla najvyššie denné koncentrácie v Nitre, Banskej Bystrici, Žiline a Košicicach,“ uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku.

Prvý peľ topoľa

Dreviny čeľadí cyprusovité a tisovité dosiahli veľmi vysoké koncentrácie peľu v nedeľu v Bratislave a Nitre. Na ostatnom území to boli zatiaľ len nízke až stredné koncentrácie ich peľu. Okrem peľu jelše, liesky a drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité zachytili monitorovacie stanice v teplejších oblastiach aj prvý peľ topoľa. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali nízke až stredné hladiny.

Prognózy vývoja peľovej sezóny podľa odborníkov PIS už začínajú byť pre alergikov dosť nepríjemné. Peľová sezóna liesky v teplejších oblastiach síce už prešla svojím vrcholom, no v oblasti stredného a severného Slovenska bude naďalej pokračovať najmä vďaka peľu transportovanému z chladných horských polôh s vysokou snehovou pokrývkou.

Pokračovať bude aj peľová sezóna jelše, v chladnejších oblastiach bude pribúdať peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité. Počas slnečných či veterných dní bez zrážok môžeme očakávať zvýšené koncentrácie peľu v ovzduší. Pokles denných hladín peľu bude ovplyvňovaný zrážkovou činnosťou a nočnými mrazmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva