NEW YORK 21. decembra (WEBNOVINY) – Za moratórium na trest smrti hlasoval vo štvrtok na pôde OSN rekordný počet krajín.
Hoci je výsledok nezáväzný, podľa aktivistov vysiela silný signál pomaly sa znižujúcemu počtu štátov vrátane Číny, Iránu a Spojených štátov, ktoré popravy stále vykonávajú.
V prospech moratória sa vyslovilo 111 krajín, čo je o štyri viac ako v roku 2010. Hlasovanie sa uskutočňuje každé dva roky.
Medzi 41 štátmi, ktoré sa vyslovili proti, sú Spojené štáty, Čína, Japonsko, India, Irán, Severná Kórea a Saudská Arábia. Tridsaťštyri krajín sa hlasovania zdržalo.
Európske štáty tvrdo presadzovali podporu moratória. Podľa nórskeho veľvyslanca pri OSN Geira Pedersena rastúci počet podporovateľov zrušenia trestu smrti naznačuje, že „už nejde predovšetkým o záležitosť západných krajín. Toto je celosvetová kampaň„.
V súčasnosti má moratórium alebo úplný zákaz trestu smrti okolo 150 krajín. V roku 2011 podľa ľudskoprávnych skupín vykonali popravy len v 21 štátoch. K najväčším vykonávateľom takéhoto trestu patrí Čína a Irán.
Pätnásťčlenná Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok jednomyseľne podporila nasadenie vojenskej sily pod vedením afrických štátov do Mali predbežne na jeden rok s cieľom pomôcť poraziť al-Kájdu a ďalších islamistov na severe krajiny.
Rezolúcia navrhnutá Francúzskom povoľuje Európskej únii a ďalším štátom OSN, aby pomohli s prebudovaním malijskej armády, ktorá sa má podieľať na operáciách medzinárodným silám. Tie by sa však nemali začať skôr ako v septembri 2013. Rezolúcia navyše žiada prechodnú vládu v Bamaku, aby začala s politickými rokovaniami, ktoré majú viesť k úplnému obnoveniu ústavného poriadku.
Do apríla 2013 sa tiež v krajine majú uskutočniť parlamentné a prezidentské voľby. Malijské ministerstvo zahraničia rezolúciu privítalo ako „historický krok“.