Pre pohoria Malá Fatra, Vysoké a Západné Tatry dnes platí zvýšený tretí lavínový stupeň. Vo Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách je tretí stupeň situovaný hlavne na vrcholové partie. Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby o tom informuje na svojej webovej stránke.
Dodáva, že na južných, juhovýchodných a východných svahoch sa vplyvom vetra vytvárajú nestabilné snehové dosky a vankúše, ktoré nie sú dobre previazané s podkladovou tvrdou vrstvou. Tie je možné uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení.
Riziko samovoľných lavín
Na svahoch všetkých orientácií sa v snehovej pokrývke nachádza dlhotrvajúca slabá vrstva hranatozrnného snehu, ktorá miestami dosahuje hrúbku do desiatich centimetrov.
Nachádza sa pod vrstvou vetrom naviateho snehu a výrazne znižuje jeho stabilitu. Túto vrstvu je pomerne ťažké odhaliť a uvoľniť ju je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení alebo v miestach, kde sa znižuje hrúbka z vetra naviatej dosky.
Ak sa chystáte na zimnú túru do hôr, dajte si poradiť od záchranárov. Na čo by ste mali pamätať?
Očakávať možno aj samovoľné väčšie lavíny z nového vetrom previateho snehu. Tendencia lavínového nebezpečenstva je preto vplyvom sneženia a vetra stúpajúca.
Teplota klesne pod -15 stupňov Celzia
Na územie Slovenska sa od severozápadu naďalej nasúva studený, pôvodom arktický morský vzduch. Bude preto veľmi chladno, na vrcholoch Tatier klesla teplota na -15 stupňov Celzia.
Sneh v pohoriach je rozložený veľmi nerovnomerne a vplyvom severozápadného vetra sa ukladá na záveterné svahy, prevažne juhovýchodných až východných orientácií.
Na horách hrozí silný vietor, výstraha 2. stupňa platí pre okresy na severe a strede Slovenska
Veľmi lokálne sa vetrom naviate dosky a vankúše nachádzajú aj na svahoch ostatných orientácií, za hrebeňmi, rebrami, pod skalnými stenami a v úzkych žľaboch a muldách. Značná časť území má tvrdú nosnú vetrom naviatu dosku, ktorá sa strieda s ľadovými platňami alebo tvrdým snehom.
V snehových profiloch sa objavuje mäkká vrstva hranatozrnného snehu, ktorá je ukrytá pod tenkou firnovou krustou a výrazne znižuje stabilitu svahu najmä v miestach, kde sa zmenšuje hrúbka nadložných vrstiev.