BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Súčasný právny stav umožňuje zriadenie tried s vyučovacím jazykom slovenským aj v základných školách s iným vyučovacím jazykom, napríklad maďarským.
Pre agentúru SITA to uviedlo ministerstvo školstva s tým, že zriadeniu takýchto tried predchádzajú zmeny v sieti škôl a školských zariadení vo veci vyučovacieho jazyka.
„To znamená, že zo základnej školy, ktorá je doposiaľ základnou školou s vyučovacím jazykom maďarským, sa po vykonaní zmeny v sieti stane základná škola s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským,“ vysvetlil rezort školstva.
Krátkodobé riešenie
Deti z obcí Rohovce, Trnávka, Báč, Blatná na Ostrove, Kyselica či Macov (okres Dunajská Streda) nemajú možnosť ani v jednej z týchto obcí navštevovať ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským.
„Sú tu tri školy s vyučovacím jazykom maďarským, ale ani jedna so slovenským. Škola s vyučovacím jazykom maďarským v Rohovciach má 15 miestností, telocvičňu, jedáleň, športové ihriská, dokonca aj dopravné spojenie, lebo autobus zváža deti zo spomenutých obcí. V tejto škole by mohol byť aj prvý stupeň základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským. O tomto riešení nechce však nikto z predstaviteľov obcí ani počuť,“ uviedli rodičia školákov na štvrtkovej tlačovej besede.
Rodičia v Rohovciach bojujú za slovenskú školu a navrhujú tri riešenia, ale obec je zásadne proti
Ministerstvo vnútra uviedlo, že obec Rohovce uzavrela dohodu o spoločnom školskom obvode pre žiakov ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským s obcou Lehnice, čím sa snaží problém riešiť.
„Naďalej rokujeme aj so školským parlamentným výborom a hľadáme optimálne riešenie aj pre obec Rohovce,“ dodal rezort vnútra. Pre rodičov z Rohoviec sú Lehnice však len krátkodobé riešenie.
Nové podmienky určovania školského obvodu
Ako pre agentúru SITA uviedol Jaroslav Vacek z odboru komunikácie Trnavského samosprávneho kraja, predseda kraja Jozef Viskupič bude iniciovať stretnutie k tejto téme a v rámci svojich možností bude hľadať možné formy pomoci pre rodičov.
Ministerstvo školstva iniciovalo novelizáciu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorú parlament schválil 4. decembra minulého roka. Právnou úpravou sa nastavili nové podmienky určovania školského obvodu základnej školy a tiež sa spresnili kompetencie okresného úradu v sídle kraja vo vzťahu k určovaniu spoločného školského obvodu základnej školy.
Rodičia bojujú o zriadenie slovenskej školy v Rohovciach, situáciu riešil premiér aj ministerstvo
Novela zákona umožňuje zriaďovateľovi základnej školy určiť v osobitných prípadoch aj nižší počet žiakov v triede, ako je stanovený v školskom zákone. Ministerstvo bude monitorovať, ako sa uplatňuje táto možnosť a v prípade potreby je pripravené poskytnúť školám metodické usmernenie.