BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Londýnska Národná galéria portrétov pripravuje výstavu obrazov amerického hudobníka Boba Dylana.
Kolekcia dvanástich pastelových kresieb, na ktorých zvečnil kombinácie skutočných a fiktívnych postáv, bude v múzeu dostupná od 24. augusta 2013 do 5. januára 2014.
Sedemdesiatdvaročný hudobník síce maľuje a kreslí od detstva, no svoje obrazy vystavuje až v ostatných rokoch. Diela z výstavy Bob Dylan: Face Value zatiaľ verejnosť nevidela.
„Bob Dylan je jednou z najvplyvnejších kultúrnych osobností súčasnosti. Vždy vytváral nesmierne vizuálny svet, či už svojimi slovami a hudbou, alebo maľbou a pastelmi,“ uviedol riaditeľ Národnej galérie portrétov Sandy Nairne.
Bob Dylan, vlastným menom Robert Allen Zimmerman, založil prvú kapelu už na strednej škole. V roku 1962 vydal debutový eponymný album a dodnes má na konte 35 štúdiových nahrávok. Zatiaľ posledná s názvom Tempest vyšla vlani v septembri. V roku 1988 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy, v ktorej nechýbajú ani jeho piesne Blowin‘ in the Wind, The Times They Are a-Changin’, Like a Rolling Stone, Subterranean Homesick Blues a Tangled Up in Blue. Tie sieň slávy zaradila medzi 500 skladieb, ktoré formovali rock ‚n‘ roll.
V roku 1991 si prevzal Grammy za celoživotný prínos, na konte má okrem toho ďalších 11 vzácnych gramofónikov. Svojho jediného Oscara a jediný Zlatý glóbus dostal za pieseň Things Have Changed z filmu Skvelí chlapci (2000).
Dylan je tiež uznávaným maliarom a spisovateľom, na konte má napríklad román Tarantula (1971). Držiteľa Prezidentskej medaily slobody, najvyššieho ocenenia udeľovaného civilným osobám v Spojených štátoch amerických, zaradili do rebríčka 100 najdôležitejších ľudí 20. storočia časopisu Time. Podľa neho je Dylan „majstrovský básnik, uštipačný kritik sociálnych pomerov a nebojácna, vedúca duša alternatívnej generácie“. V roku 2008 dostal muzikant ako prvý rock’n’rollový umelec Pulitzerovu cenu. Čestné ocenenie získal za „silný vplyv na populárnu hudbu a americkú kultúru, poznačenú lyrickými kompozíciami jedinečnej poetickej sily“.
Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.co.uk a www.gigwise.com a archívu agentúry SITA.