KOŠICE 12. Októbra (WEBNOVINY) – V Slovenskom technickom múzeu v Košiciach potrvá do 15. novembra výstava predstavujúca architektúru typickú pre firmu Baťa. Budovy v tomto štýle zmenili tvár Zlína, no typické tzv. Baťove domčeky nájdeme napríklad aj vo Svite.
Zlín sa stal významným centrom modernej architektúry a dôsledne budovaným funkcionalistickým mestom. Výstava sa koná v rámci Dni českej kultúry a v Košiciach ju pripravila Krajská galéria výtvarného umenia v Zlíne v spolupráci s Národnou galériou v Prahe.
Tomáš Baťa patrí medzi významné osobnosti 20. storočia v česko-slovenskom prostredí, ako aj v medzinárodných súvislostiach, a to nielen pokiaľ išlo o podnikanie v obuvníckom priemysle. Výstava sa zameriava najmä na jeho jedinečnú staviteľskú činnosť.
Zlínska architektúra v rozmedzí rokov 1910 až 1960 je v rámci expozície približovaná prostredníctvom doposiaľ nevystavovaných a celkom neznámych fotografií, plánov a predovšetkým architektonických modelov, ktoré boli zhotovené priamo pre výstavu.
Tomáš Baťa a jeho pokračovatelia dali mestu Zlín nečakané rozmery a nezameniteľnú tvár. V spolupráci s renomovanými architektami premenil trojtisícové mestečko na mesto s vyše štyridsaťtisíc obyvateľmi s unikátnou konštruktivistickou architektúrou. Ako uviedla kurátorka výstavy Ladislava Horňáková z Krajskej galérie výtvarného umenia v Zlíne, obdobie medzi dvomi svetovými vojnami bolo najslávnejšou kapitolou v dejinách Zlína a významnou kapitolou v československých dejinách architektúry.