BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – V známej kauze „tureckého“ kamióna, ktorý prevážal prekurzor na výrobu heroínu, je stíhaných osem ľudí.
Na dve osoby slovinskej národnosti – Alena Ž. a Sebastiana L. podali koncom mája obžalobu za účasť na neoprávnenom nakladaní a disponovaní s anhydridom kyseliny octovej.
„Tam už začína konať trnavský súd aj na hlavnom pojednávaní, ktoré je určené na december,“ uviedol na tlačovej besede riaditeľ odboru osobitného určenia generálnej prokuratúry Peter Šufliarsky s tým, že dvojica sa podieľala na trestnej činnosti ako členovia organizovanej skupiny.
Mohli vyrobiť až osem ton heroínu
Hrozí im trest od 20 do 25 rokov väzenia alebo doživotie. Jedného z nich stíhajú aj za nedovolené disponovanie so zbraňou a strelivom. Ďalších ľudí obvinili v tejto kauze až s časovým odstupom, lebo prípad je rozsiahly, vyžiadalo si to aj jeho objasňovanie.
Polícii sa podarilo pri akcii zadržať desaťtisíc litrov anhydridu v hodnote 300-tisíc eur. V Maďarsku sa podarilo zadržať ďalších sedem ton anhydridu. Z tohto množstva by sa dalo vyrobiť minimálne osem ton čistého heroínu.
Polícia pracovala aj s verziou, že transport anhydridu slúžil organizovanej skupine len na získanie prostriedkov na nelegálny obchod so zbraňami. Ešte v roku 2010, presne 24. septembra, slovenský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre založenie, zosnovanie a podporovanie teroristickej organizácie, výrobu a obchodovanie s drogami a obchodovanie so zbraňami.
Ešte v roku 2010, presne 24. septembra, slovenský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre založenie, zosnovanie a podporovanie teroristickej organizácie, výrobu a obchodovanie s drogami a obchodovanie so zbraňami. Tento krok urobili na základe preverených informácií, ktoré získala slovenská polícia.
Zbrane smerovali organizáciám ETA a IRA
Podľa nich skupina plánovala svojimi nelegálnymi aktivitami zabezpečiť zbrane. „Toto značné množstvo zbraní plánovala dopraviť do SR a následne predať tieto zbrane teroristickým organizáciám ETA a IRA,“ uviedol bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak v apríli 2011.
Peniaze na „krytie tohto obchodného prípadu“ chceli zabezpečiť členovia skupiny drogovou trestnou činnosťou. Skupina si zadovážila prekurzor – anhydrid kyseliny octovej, ktorý chcela prepraviť do cieľovej krajiny na výrobu heroínu, ten mal byť dopravený do Európy a distribuovaný prevažne v Taliansku, Holandsku, Veľkej Británii, Českej republike a na Slovensku.
Na dodávke spolupracovalo sedem krajín
Na kontrolovanej dodávke prekurzora na výrobu heroínu spolupracovalo sedem krajín. Slovenská polícia zachytila už na jeseň 2010 informáciu, že nadnárodná zločinecká skupina chce dostať cez naše územie ukradnutý drogový prekurzor do Turecka, odkiaľ sa mal späť vrátiť heroín.
Podľa vtedajšieho šéfa slovenskej polície Jaroslava Spišiaka preto naplánovali so súhlasom a s pomocou partnerských polícií medzinárodnú akciu, pri ktorej monitorovali dodávku.
V Turecku sa však nepodarilo v colnom sklade precliť kamión s anhydridom kyseliny octovej, ktorý vo falošných dokladoch zločinecká skupina vydávala za dezinfekciu. Pri overovaní totiž Červený polmesiac, ktorého meno zneužili ako odberateľa dezinfekcie, odmietol, že by si chloramin objednal.
Napokon v Turecku zatkli českého vodiča kamióna českej firmy, ktorého síce napokon prepustili, ale dostal ročný zákaz vstupu do Turecka.