Vo vodách obmývajúcich Juhoafrickú republiku objavili nový druh trpasličieho morského koníka, ktorý je veľký asi ako zrnko ryže.
Drobný tvor sa nazýva Africký alebo Sodwanský trpasličí morský koník (Hippocampus nalu), informuje na svojom webe National Geographic s tým, že druhé spomínané meno je odvodené od Sodwanského zálivu, kde ho spozorovali. Objav popísali vedci v štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise ZooKeys.
Hippocampus nalu je unikátny okrem iného tým, že je to jediný druh trpasličieho morského koníka spozorovaný v Afrike a celom Indickom oceáne.
Kengura v Nórsku
Zvyšných sedem druhov trpasličích morských koníkov, s výnimkou jedného v Japonsku, obýva takzvaný Koralový trojuholník v juhozápadnom Tichom oceáne.
„Je to ako nájsť kenguru v Nórsku,“ vyjadril sa na margo objavu morský biológ a spoluautor štúdie Richard Smith.
Homo sapiens sa v Európe objavil o dvetisíc rokov skôr, dokazujú nálezy z jaskyne v Bulharsku
Na morského koníka po prvý raz narazila v Sodwanskom zálive v roku 2017 inštruktorka Savannah Nalu Olivier, po ktorej vedci koníka pomenovali v latinčine, keď skúmala riasy na morskom dne.
Fotografie, o ktoré sa podelila s kolegami, sa v roku 2018 dostali ku Smithovi. Ten následne spolu s kolegyňou Louw Claassens niekoľko jedincov chytil a podrobil skúmaniu.
Koníky skúmal tomografom
Smith poslal niekoľko jedincov Grahamovi Shortovi, ichtyológovi pôsobiacemu v Kalifornskej akadémii vied a Austrálskom múzeu.
Vedec, ktorý je spoluautorom štúdie, morské koníky skúmal s pomocou počítačovej tomografie (CT) a zistil, že vo viacerých črtách sa podobali na ostatné druhy.
Úprava selfie negatívne vplýva na názor o vlastnom výzore
Na chrbte mali napríklad „krídelká“ a ostne, hoci tie sú v porovnaní s ostatnými trpasličími morskými koníkmi špicatejšie.Tiež sa dobre kamuflujú, aby splynuli s prostredím.
Hippocampus nalu sa tiež pravdepodobne, rovnako ako ostatné trpasličie morské koníky, živí drobnými veslonôžkami a kôrovcami.
Unášaný vodnými prúdmi
Nový morský koník je však unikátny tým, že žije v trávnatých riasach, medzi balvanmi a pieskom a podľa Smitha sa zrejme nechávajú unášať vodnými prúdmi.
Ostatné trpasličie morské koníky skôr obývajú pokojné vody okolo koralových útesov a „sú delikátnejšie. Tento je statnejší,“ dodal vedec.
Stovky odtlačkov ľudských chodidiel môžu byť staré až 19 100 rokov, objavili ich v Tanzánii
Objavenie nového morského koníka podľa autorov štúdie dokazuje, ako málo ľudia vedia o oceánoch, najmä pokiaľ ide o drobné tvory.
Vedci predpokladajú, že vo vodách žije ešte pravdepodobne mnoho ďalších dosiaľ neidentifikovaných druhov trpasličích morských koníkov.