BRATISLAVA 29. februára (WEBNOVINY) – Medziročný rast spotrebiteľských cien sa podľa harmonizovanej metodiky Európskej únie v januári spomalil.
Podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla inflácia meraná harmonizovaným indexom (HICP) v prvom mesiaci roka 4,1 %, kým v decembri predstavovala 4,6 %.
Priemerná dvanásťmesačná inflácia tak zatiaľ zotrváva na decembrovej úrovni 4,1 %.
Medzimesačne sa ceny v januári oproti decembru však zvýšili až o 1,5 %, najmä kvôli zvyšovaniu cien energií. V decembri pritom medzimesačne rástli iba o 0,3 %.
Ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív totiž v januári oproti decembru stúpli o 4,3 %. V medzimesačnom porovnaní druhý najvyšší rast zaznamenali ceny potravín a nealkoholických nápojov na úrovni 1,9 %. Stúpli aj ceny rekreácie a kultúry o 1 %, alkoholu a tabaku o 0,9 %, rozličných tovarov a služieb o 0,8 %, dopravy o 0,6 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu a zdravotníctva zhodne o 0,4 % a hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,3 %. Klesli iba ceny odevov a obuvi medzimesačne o 0,9 %. Ceny pôšt a telekomunikácií a vzdelávania zostali nezmenené.
„Skokanom roka“ sú ceny dopravy
Na medziročnej báze najrýchlejší rast v januári zaznamenali ceny dopravy, ktoré stúpli o 7,5 %.
Nasledovali ceny bývania a energií s rastom o 7,2 % a vzdelávania s nárastom o 5,6 %.
Ceny alkoholických nápojov a tabaku sa oproti januáru 2011 zvýšili o 5 %, rozličných tovarov a služieb o 4,1 %, zdravotníctva o 3,9 %, potravín a nealkoholických nápojov o 3,4 %, hotelov kaviarní a reštaurácií o 3 % a odevov a obuvi o 2,5 %.
Mierne, o 0,3 %, stúpli aj ceny nábytku a vybavenia domácnosti a ceny rekreácie a kultúry. Medziročne nižšie boli len ceny pôšt a telekomunikácií o 0,1 %.
Rast cien má spomaliť kríza
V roku 2010 dosiahla harmonizovaná inflácia na medziročnej báze ku koncu roka 1,3 %, kým rok predtým vplyvom oslabeného dopytu ceny merané harmonizovaným indexom ku koncu roka stagnovali.
Vlani, kedy koncoročná harmonizovaná inflácia dosiahla 4,6 %, sa vyšší rast cien očakával. Pôvodne ceny totiž ťahal aj oživujúci sa dopyt a svoje pridal aj konsolidačný balík vlády a tiež rast cien energií.
Očakávaný slabší hospodársky rast v roku 2012 by však mal mať vplyv aj na spomalenie dynamiky rastu cien. Národná banka Slovenska napríklad v decembri znížila odhad harmonizovanej inflácie pre rok 2012 o 0,2 percentuálneho bodu na 2,8 %. Prorastovo by na infláciu v tomto roku mohli vplývať prípadné ďalšie konsolidačné opatrenia.