Zdanenie cirkevných reštitúcií v Českej republike sa ruší. Rozhodol o tom v utorok senát Ústavného súdu (ÚS). Podľa zákona s účinnosťou od začiatku januára 2020 mali z finančných náhrad cirkvi platiť devätnásťpercentnú daň. Zníženie reštitučných náhrad bolo podľa ÚS nelegitímne, informuje portál Novinky.cz.
Podľa ÚS sa štát vyhlásil za dlžníka a ako taký nemohol následne meniť pravidlá. Schválením zákona sa štát tiež dopustil retroaktivity, ktorá je v tomto prípade nelegitímna. Navrhovatelia z radov poslancov aj senátorov verdikt privítali.
Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov
Zdaňovanie finančných náhrad presadila vládna koalícia ANO a ČSSD s komunistami a SPD, ktorá v Snemovni prehlasovala veto Senátu. Pre komunistov bola otázka zdaňovania náhrad jednou z podmienok na podporu kabinetu premiéra Andreja Babiša.
Štát sľúbil vrátiť cirkvám nehnuteľný majetok v hodnote zhruba 75 miliárd českých korún. Za nehnuteľnosti, ktoré sa podľa reštitučného zákona nevydávali, majú cirkvi počas 30 rokov získať 59 miliárd, navyšovaných o infláciu. Náhrady sú vyplácané od roku 2013. Zákon ale tiež fakticky znamená odluku cirkví od štátu. Doterajšie príspevky štátu na ich činnosť sa postupne znižujú až na nulu v roku 2030.