LONDÝN 23. apríla (WEBNOVINY) – Britský predvolebný boj sa po druhej televíznej debate lídrov politických strán vyrovnáva – nie je ani možné určiť jednoznačného víťaza ostrej debaty. Premiér Gordon Brown sa s lídrom Konzervatívnej strany Davidom Cameronom a šéfom Liberálno-demokratickej strany Nickom Cleggom pochytil pre viacero vecí. Vo vášnivej debate sa traja politickí lídri sporili najmä pre otázky týkajúce sa postavenia Británie v Európe a jadrových zbraní. Všetky oči však boli upreté hlavne na Clegga, či sa mu podarí zatieniť svojich rivalov, tak ako sa mu to podarilo minulý týždeň, keď svoju stranu v prieskumoch posunul z tretieho na druhé a miestami až na prvé miesto.
Podľa nejednoznačných výsledkov prieskumov vykonaných ihneď po skončení televíznej debaty sa víťazom tesne stal líder liberálnych demokratov pred konzervatívcom Cameronom. Očakáva sa, že všetky tri strany pôjdu do budúcomesačných volieb s vyrovnanými šancami na úspech. Zdá sa preto, že by po voľbách mohol vzniknúť prvý tzv. zablokovaný parlament – kde žiadna zo strán nemá väčšinu – od roku
Samotná televízna debata bola živšia ako tá minulotýždňová. Premiér Brown z Labouristickej strany obvinil svojich rivalov z toho, že by nechali krajinu bez dostatočnej ochrany pred jadrovým útokom a v ohrození izolácie v rámci Európy. „Nick, ty by si nás nechal slabých, David, ty by si nás nechal izolovaných v Európe,“ uviedol Brown.
V jednom z mála momentov sa Brown a Cameron zhodli, keď spoločne vystúpili proti lídrovi liberálnych demokratov, ktorý nesúhlasí s obnovením britského jadrového raketového programu Trident. Brown mu povedal: „Hovorím ti, Nick, ‚buď vecný, buď vecný‘, pretože Irán, ako vravíš, by mohol byť schopný získať jadrovú zbraň a ty by si proti nemu nezasiahol.“ „Buď vecný v súvislosti s s nebezpečenstvom, ktorému by sme čelili, ak by Severná Kórea, Irán a ďalšie krajiny mali jadrové zbrane,“ dodal. Clegg naopak oboch kritizoval pre plány vlády a hlavnej opozičnej strany minúť peniaze na nahradenie „jadrového raketového systému z čias studenej vojny“.
Lídri sa tiež nezhodli ani v otázke Európy – premiér sa s Cleggom pustili do Camerona pre jeho rozhodnutie stiahnuť zo stredopravej Európskej ľudovej strany europoslancov za jeho stranu. Brown ho dokonca obvinil z toho, že sa spolčuje s „pravicovými extrémistami“, zatiaľ čo podľa Clegga Cameron pracuje s „bláznami a antisemitami“. Podľa lídra konzervatívcov však jeho oponenti nechali Brusel vziať Londýnu mnohé právomoci bez akýchkoľvek konzultácií.
Clegg, ktorého poslanci by v parlamente mohli udržiavať rovnováhu moci, ak by žiadna zo strán nezískala drvivú väčšinu kresiel, hovoril o čosi optimistickejšie. Ako uviedol, „ľudia začínajú dúfať, že tentokrát môžme spraviť niečo iné“ a „ak spravíme veci inak, môžeme byť silou pre dobro vo svete“.
Predvolebné prieskumy vykonané po debate naznačujú, že volebný boj bude vyrovnaný. Podľa priemeru výsledkov z piatich prieskumov vedie Clegg s 33,8 percenta, avšak tesne za ním sa drží Cameron s 32,8 percenta hlasov. Brown získal 27,6 percenta hlasov.
O tom, kto bude nakoniec víťazom a kto porazeným, sa rozhodne 6. mája, kedy vo Veľkej Británii sa uskutočnia parlamentné voľby.
Gordon Brown, David Cameron and Nick Clegg, lídri politických strán, ktorí sa chcú o priazeň voličov uchádzať v májových parlamentných voľbách vo Veľkej Británii, sa po druhýkrát stretli v predvolebnej televíznej debate. Vo vášnivom rozhovore politici prebrali sporné otázky týkajúce sa postavenia Británie v Európe a jadrových zbraní.
SITA/AFP