BRAZÍLIA 9. júna (WEBNOVINY) – Brazílske orgány vo štvrtok ráno prepustili na slobodu talianskeho ľavicového extrémistu Cesareho Battistiho, ktorého v jeho vlasti odsúdili na doživotie za vraždy štyroch ľudí spáchané koncom 70. rokov. Urobili tak po tom, ako brazílsky najvyšší súd v stredu podporil rozhodnutie bývalého prezidenta Luiza Inácia Lula da Silvu z decembra minulého roka, keď zabránil Battistiho vydaniu do Talianska s odvolaním sa na článok príslušnej zmluvy umožňujúci zohľadniť „osobný stav“ vydávaného občana. Talianovi na úteku totiž niekoľko mesiacov predtým v Brazílii udelili politický azyl.
Napriek tomu, že najvyšší súd sa v roku 2009 vyslovil v prospech vydania Battistiho, sudcovia tentoraz dospeli k záveru, že rozhodnutie prezidenta predstavuje „zvrchovanú vôľu brazílskeho štátu“, ktorú nemôže nikto spochybňovať. Advokát Nabor Bulhoes, ktorý v konaní zastupoval taliansku vládu, predtým varoval, že odmietnutie požiadavky Ríma bude znamenať „vážne porušenie právnych zásad a zmluvy o vydávaní“ stíhaných osôb medzi Talianskom a Brazíliou.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi v súvislosti s verdiktom vyjadril „veľké poľutovanie“, zatiaľ čo minister zahraničných vecí Franco Frattini sa plánuje obrátiť na Medzinárodný súdny dvor v Haagu. Ministerka pre mládež Giorgia Meloniová, ktorú citovala tlačová agentúra ANSA, predtým rozhodnutie označila za „facku pre talianske inštitúcie a čin nehodný civilizovaného a demokratického štátu“.
Päťdesiatšesťročnému Battistimu sa v roku 1981 podarilo utiecť z talianskej väznice, kde čakal na vynesenie rozsudku v prípade štyroch politických vrážd, ktorých sa mal dopustiť počas svojho pôsobenia v ultraľavicovej organizácii Ozbrojení proletári za komunizmus. V roku 1990 ho v neprítomnosti odsúdili na doživotie. Battisti, ktorý svoju vinu popiera, najskôr hľadal útočisko v Mexiku, potom sa v roku 1990 presunul do Francúzska, kde začal novú kariéru spisovateľa. Po tom, ako Francúzsko zmenilo svoju azylovú politiku, sa v roku 2004 presťahoval do Brazílie. Tamojšie orgány ho zadržali v roku 2007 na žiadosť Interpolu.