BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Históriu Bratislavy spojenú s filmom pripomenulo utorkové odhalenie busty a pamätnej tabule Jozefovi Kronerovi a pamätnej tabule k storočnici kina Mladosť. Bustu a aj obe tabule v utorok slávnostne odhalili na fasáde budovy kina Mladosť na Hviezdoslavovom námestí v bratislavskom Starom Meste.
Pamätné diela vznikli vďaka nefinančnej aj finančnej podpore občanov, zo zbierky na portáli verejných elektronických aukcií ĽudiaĽuďom.sk a s podporou Nadácie hlavného mesta Bratislava, agentúru SITA o tom informovala vedúca referátu mediálnej komunikácie Hlavného mesta SR Bratislava Daniela Rodinová.
Prvá pamätná tabuľa je venovaná majstrovstvu herca Jozefa Kronera a jeho medzinárodnému úspechu. Pripomína to jej text: „Film Obchod na korze, v ktorom stvárnil hlavnú postavu, dostal v r. 1966 cenu americkej Akadémie filmových umení OSCAR.“ Podľa autorky busty a architektonického návrhu tabúľ Eleny Pätoprstej súčasne s poctou Jozefovi Kronerovi je zámerom vytvorenia a umiestnenia pamätnej tabule a busty podnietiť pozornosť verejnoprávnych inštitúcií o Kronerove filmy.
Obrazom: V Bratislave odhalili bustu Jozefa Kronera
Druhá pamätná tabuľa pripomína históriu kina Mladosť, ktoré je najstarším verejným kinom v niekdajšom hornom Uhorsku. Kino Mladosť vzniklo v roku 1905 ako Elektro bioscop a sídlilo na mieste dnešného hotela Carlton. V roku 1913 sa presťahovalo do súčasných priestorov na Hviezdoslavovom námestí 17.
V centre mesta sa okrem neho nachádza už len kino Slovenského filmového ústavu – Lumiére. Kino Mladosť je medzi Bratislavčanmi známe rodinným prostredím a ponukou filmov aj pre náročnejšieho diváka. Kino je digitalizované, má klimatizáciu a chváli sa okrem iného tým, že divákom neponúka pukance.
https://www.youtube.com/watch?v=b5QH1alhq4k
Autor myšlienky a podporovateľ pamätníka je viceprimátor Bratislavy Ján Budaj. Podľa Budaja osadením pamätných dosiek na kino Mladosť pomôžu občania, občianske združenia a tiež autorka busty J. Kronera zvýšiť ochranu tejto pamiatky pred predajom. „Ide nám o trvalé zachovanie verejného kina a o pripomínanie si tradícií a úspechov slovenského umenia,“ citovala Budaja Rodinová.